U nutritivnom smislu, užina je mnogo važnija nego što se obično misli. Iako je mnogi smatraju nesvesnim obročenjem između obroka, realnost je da energetski nivo prirodno pada nekoliko sati posle obroka. Užina pomaže da se taj nivo održava tokom dana. Zdrava užina omogućava da dete funkcioniše na najbolji način.

Naročito je maloj deci potrebna užina. Njihov stomak je malog kapaciteta i ne može da primi svu hranu koja se nudi u glavnim obrocima. Stoga su im potrebni manji, a češći obroci.

Značaj zdrave užine

Najbolje užine predstavljaju kombinaciju ugljenih hidrata i proteina, jer obezbeđuju dvostruki efekat. Ugljeni hidrati pružaju trenutni osećaj snage. Podižu šećer u krvi i deluju tako da se dete oseća kao da je puno

Odgovarajuća kombinacija vitamina i minerala dopunjava opšti  kvalitet obroka i čini da se dete oseća zdravo i dobro tokom čitavog dana.

energije. Osim toga, podižu nivo serotonina, a vlakna deluju kao energetski stabilizator. Proteini pomažu budnost i koncentraciju. Njihova razgradnja duže traje, pa su oni neka vrsta potpore, kada energija od ugljenih hidrata počinje da slabi.

Odgovarajuća kombinacija vitamina i minerala dopunjava opšti  kvalitet obroka i čini da se dete oseća zdravo i dobro tokom čitavog dana.

Nije uvek lako nagovoriti dete da uzme zdravu užinu. Problem je što danas deca ili nemaju užinu ili, ako je imaju - ona je obilnija i masnija, pa dete uzme više kalorija između obroka nego za obrok. Što se tiče  prethodnih generacija, užina je činila 20 odsto njihovog dnevnog kalorijskog unosa, a danas 25 odsto i više. Kada dete često užina, pa još za užinu konzumira lošu hranu, postoji velika mogućnost da će se čitavog života boriti sa težinom i zdravstvenim problemima. PageBreak

uzina-vazan-deo-decje-ishrane
Grickanje kao loša navika

Deca vole da "grickaju" između igre, učenja, ili dva obroka, a mnoga postaju pravi zavisnici od grickalica dok su u bioskopu, na utakmici, ispred kompjutera ili televizora, ili kada nemaju šta da rade, ili se osećaju

Grickalicama ima mesta u ishrani dece ako je to mesto malo. One su ponekad "važne za dušu", pa se zbog toga ne preporučuje lišavanje deteta u potpunosti.

potišteno. Ta loša navika grickanjaje postala čest uzrok gojaznosti kod dece, što povlači rizik od kardiovaskularnih bolesti, hipertenzije (visokog krvnog pritiska), karijesa, dijabetesa, osteoporoze, čak i povećane smrtnosti.


Predlog zdravih grickalica

- Voće, voćni jogurt (voćni šećer se apsorbuje sporije i obezbeđuje energiju u dužem periodu nego šećer iz slatkiša), puding. Ove zamene predstavljaju dobar izvor energije jer sadrže vitamine i minerale. Dodavanjem suvog grožđa, povećava se njihov nutritivni nivo.
- Jogurt i kriška integralnog hleba, žitne pahuljice sa mlekom, jogurtom ili voćnim sokom, ili kriška integralnog hleba sa nemasnim sirnim namazom ili marmeladom.
- Napravite maštovite voćne salate ili dajte pojedinačno serviranje voća.
- Umesto bombona, ponudite suvo voće (suvo grožđe, kajsije, šljive...).
- Sami ispecite kokice, uz dodatak maslinovog ulja.
- U jogurt umešajte komadiće voća, žitnih pahuljica i koštunjave  plodove.
- Ponudite smoki od kukuruza, grisine, krekere od integralnog brašna, kroasane, đevreke, pogačice, banane.
- Ponudite plazma keks i razblažen voćni sok.
- Odličan je i puding sa koštunjavim voćem, ili čokoladni puding sa cimetom.
- Dajte detetu frape od sezonskog voća (banana, sok od jabuke ili dinja, nekoliko borovnica, manja kruška).
- Preporučuje se i kolač od sira ili koh.



Jasminka Komnenović