Tokom trudnoće, žena oseti veliki broj fizičkih promena. Od jutarnjih mučnina, bolova u leđima i naravno rasta stomaka, promena je mnogo. Ipak, najveće promene se dešavaju u njenom mozgu i to naročito odmah posle porođaja.

Kada majka vidi bebu prvi put, to je bukvalno ljubav na prvi pogled. To je zbog toga što se u tom trenutku luče hormoni oksitocin i dopamin, koji dovode odmah do osećaja povezanosti, jače veze, ljubavi i privrženosti.

Interesantno je da ovo ne važi samo za ljude. Pokazalo se da glodari isto tako luče velike količine dopamina dok hrane svoje dete.

Ovakva reakcija majke dešava se i kada vidi osmeh svog deteta. Kada ono plače, onda se dešava potpuno drugačija stvar. Uključuju se prefrontalni i cingularni režanj, koji pomažu u kontrolisanju emocija. Ovo je vrlo važno, jer lako možemo reagovati pogrešno pored umora, brige, bebinih suza.

I dok su majke često vrlo iscrpljene, one koje su se tek porodile su mnogo opreznije zahvaljujući načinu na koji mozak tada funkcioniše. Porođaj aktivira mrežu u mozgu koja pomaže majci da prepozna opasnost po dete.

Empatija je takođe jedna od važnih stvari koju mozak posebno aktivira posle porođaja. Ovo joj pomaže da prepozna bebine potrebe i odgovori joj na pravi način.

Ipak, to ne utiče samo na mame. Naučnici su pokazali da i tatin mozak podstiče lučenje oksitocina kada je u kontaktu sa bebom. Interesantno je da i oni luče prolaktin, koji obično svi vežemo za dojenje i majčino mleko. Zbog ovoga, oni su mnogo povezaniji sa detetom i brže odgovaraju na njegove suze.

Porođaj je velika stvar i ne odnosi se samo na promenu načina života i navika. On utiče i na naš mozak.

izvor: yumama