Kratki podoji

Kad smo došli kući dosta sam brinula da li beba dovoljno jede jer su podoji bili dosta kratki - trajali su od 5 do 30 minuta i u proseku 10-ak puta u 24 časa. Brinulo me je to što bi ona naravno zaspala dok sisa, pa pored toga što je kratko sisala, nisam znala ni da li je dovoljno. Grčeve je dobila početkom drugog meseca. U početku smo koristili Espumisan kapi ali nam je mnogo više pomogao sirup Nurse Harvey's.

Prva prehlada

Sa nepuna dva meseca smo zaradili i prvu prehladu i pošto smo bili dosta mali savetovano nam je samo češći podoj, češće čišćenje nosića fiziološkim rastvorom i, ako se, pogorša naravno sirup. U našem slučaju su preterali sa antibioticima, naravno potpuno neopravdano, ali o tome nekom drugom prilikom. Što se tiče dečjih prehlada (govorim o malim bebama) najbitnije je držati nosić prohodnim i ne dozvoliti da se zapuši jer tada nastaje pravo mučenje kako za dete tako za roditelje. Znači fiziološki rastvor slobodno što češće i izvlačenje sekreta iz nosića pumpicom.

Mi kupujemo flašu od 500 ml fiziološkog (košta kao i ono pakovanje od 10 ml), i špric sa iglom (igla ostaje u flaši, špricem sipamo bebi u nosić, obrišemo špric i vratimo na iglu). Posle četiri do pet dana flašu bacimo i kupujemo sve novo jer su nam doktori u bolnici objasnili da mogu da se tu nastane bakterije kao i u svako drugo pakovanje. Za  temperaturu smo koristili Eferalgan čepiće, kasnije i Brufen sirup, dok nam je Paracetamol bio nekako slab. Da ne zaboravim, pumpice smo isprobali sve i najbolja je bila ona kao ušni aspirator, a super je i Babynova

Dohrana

Što se ishrane tiče koristili smo adaptirano mleko Aptamil i super smo napredovali, sad pijemo "kravicu", a od skoro kupujemo i kozije mleko. Milupine i Bebi king žitarice - kašice sam pravila sama, ali i kupujemo gotove.

Stižu zubići

Rast zubića nismo ni osetili jer smo sa šest meseci dobili ogrlicu od ćilibara i od tad je ne skidamo (a plašila sam se da se ne uguši). Mislim da stvarno pomaže.

Privikavanje na nošu

Na nošu smo krenuli sa nepunih sedam meseci. Kupili smo najmanju nošu, obmotali je pelenom i ujutru čim bi Anja otvorila oči stavili bi je da sedi i istog trenutka joj ponudili vodu. Od prvog dana je počela da piški i kaki na nošu. Najbitnije je stavljati dete na nošu ujutro i svakih sat ipo vremena do dva i kažite zbogom pelenama.

Toliko za sad da ne odem u nedogled jer uvek ima nešto još i još...

Borislava Nastasić

Pozivamo vas da kroz ovu rubriku prenesete svoja iskustva iz perioda trudnoće, sa porođaja, prvih dana sa bebom, kao i iskustva u odgajanju i vaspitanju dece. Vaša iskustva mogu biti dragocena drugim ženama, a pored toga što ćete pomoći jedna drugoj, verujemo i da ćete uživati u pričama trudnica i mama koje žive u drugim zemljama.

Pošaljite nam svoju priču, fotografiju - ukoliko želite (maksimalna veličina fotografije 200Kb) i osnovne podatke (ime i prezime, adresu, godine i e-mail adresu) na e-mail: iskustva@yumama.com.