(1) Da li smem da napuštam zemlju i putujem u inostranstvo za vreme trudničkog bolovanja? Naravno, pod uslovom da se redovno javljam na komisiju u Srbiji.
(2) Da li je problem za moj status bolovanja, ukoliko se o svom trošku porodim u inostranstvu? Naravno, pod uslovom da u zakonskom roku prijavim dete nadležnoj instituciji u Srbiji kao državljanina Srbije (roditelji državljani Srbije sa prebivalištem u Srbiji)?
(3) Da li se gubi pravo na najnoviji dečji (roditeljski) dodatak za treće dete, ukoliko je dete rođeno u inostranstvu, ali prijavljeno u Srbiji i roditelji imaju državljanstvo i prebivalište u Srbiji?
Unapred hvala,
Nataša
ODGOVOR
Poštovana Nataša,
Po pravilu ne biste trebali da napuštate zemlju jer Vaš poslodavac može da posumnja da zloupotrebljavate bolovanje. Najbolje u Vašem slučaju jeste da se obratite fondu ili nadležnoj lekarsoj komisiji sa potrebnom dokumentacijom.
Porođaj, pa i onaj u terminu, smatra se hitnim slučajem i on se obavlja o trošku zdravstvenog osiguranja bez obzira na to da li je obavljen u zdravstvenoj ustanovi van područja matične filijale.
Rok za prijavu rođenja deteta u opštini je 30 dana od dana rođenja. Prilikom prijavljivanja određuju se ime, prezime i državljanstvo deteta.
Dete rođeno u inostranstvu, čiji je barem jedan od roditelja u trenutku rođenja državljanin Republike Srbije, prijavljuje se najbližem konzulatu naše zemlje na osnovu izvoda iz matične knjige rođenih na međunarodnom obrascu. Odmah nakon izvršene prijave, dete se upisuje u pasoš jednog od roditelja (po njihovom izboru) ili mu se izdaje sopstveni pasoš.
Porodiljsko bolovanje na osnovu nalaza nadležnog ginekologa treba da otvorite najkasnije 28 dana pre termina za porođaj, jer ne smete da radite duže od toga. Međutim, porodiljsko bolovaje regularno možete otvoriti i 45 dana pre termina, ali onda to praktično znači da ćete kasnije biti kraće sa svojom bebom, jer od datuma otvaranja porodiljskog do povratka na posao ne sme da prođe više od 365 dana. Porodiljsko bolovanje traje od datuma otvaranja do navršena bebina tri meseca, a zatim se nastavlja bolovanje radi nege deteta. Ne postoji nikakva procedura za otvaranje bolovanje radi nege deteta, već se ono samo nadovezuje na porodiljsko. Dakle ne treba da ga posebno otvarate.
Diplomirani pravnik – sa položenim pravosudnim ispitom
Specijalista za pravne aspekte korporativnog upravljanja
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna