Tridesetipeta nedelja trudnoće je ujedno i poslednja nedelja osmog meseca, a evo šta možete da očekujete u njoj i kako da se polako pripremate za porođaj.

Šta se dešava sa bebom?

Beba zauzima većinu materice i nema mnogo prostora za pomeranje (ako su u pitanju blizanci, prostora je još manje). Sad je dugačka oko 44 cm, a teška oko 2500 grama (kao vrećica krompira). Bubrezi su sada potpuno razvijeni, a jetra može da obrađuje neke otpadne materije. Pluća su verovatno u potpunosti sazrela. Veći deo osnovnog fizičkog razvoja je završen i narednih nekoliko nedelje beba će dobijati na težini (oko 200-250 grama nedeljno). Kada biste sada mogli da stavite prst u njenu šačicu, osetili biste mali, ali snažan stisak!

Pupčana vrpca je dugačka oko 50 cm, a 1-2 cm široka. Pošto je sluzava retko se dešava da se zaplete u čvrst čvor ili da se omota oko bebe. Kroz pupčanu vrpcu prolazi jedna vena, kroz koju preko krvi beba dobija kiseonik, i dve arterije preko kojih se krv vraća nazad u placentu.

Šta se dešava sa mamom?

Vaša okrugla materica gura ostale unutrašnje organe, zbog čega češće mokrite i imate gorušicu ili druge gastro poremećaje. Manji, a češći obroci će pomoći. Hormon trudnoće izaziva širenje karličnih zglobova kako bi pripremio vaše telo za porođaj. Bol u donjem delu leđa i grčevi u nogama su sada uobičajena pojava. Dobra masaža leđa i nogu od strane voljene osobe - najbolji je lek! I dalje možete da očekujete oticanje zglobova i prstiju, proširene vene i pojavu hemoroida. Pazite na ishranu (uzimajte hranu bogatu vitaminima i mineralima) i odmarajte se što više.

Od sada pa nadalje kod lekara ćete verovatno ići svake nedelje. Na sledećem kontrolnom pregledu se (pored uobičajenog merenja krvnog pritiska i telesne težine) rade brisevi, određuju karlične mere, vrši kompletna kontrola urina, pregled dojki i akušerski pregled.

Ultrazvuk, trudnoća, pregled
Shutterstock Trudnica na ultrazvuku

Šta treba da radite?

  • Skinite prstenje. Ako to niste do sada uradili, ove nedelje obavezno skinite prstenje na rukama.
  • Napravite plan rođenja. Sada je dobro vreme da odlučite kakav porođaj želite - da li će suprug biti prisutan, da li želite porođaj uz pomoć epiduralne anestezije i slično. Porođaj je nepredvidiva stvar, ali možete razmišljati o izborima na vreme i tako otkloniti bar neke nelagodnosti.
  • Pripremite hranu za dane posle porođaja. Ako nemate baš nikog da vam pomogne u prvim danima sa bebom, sada skuvajte nekoliko obroka i zamrznite. Vi i vaš partner ćete biti iscrpljeni obavezama oko bebe, a na ovaj način će zdravi obroci brzo biti na vašem stolu.

Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 36. nedelja