U jedanaestoj nedelji mame treba da se spreme na gorušicu i zatvor, za šta su hormoni krivci, dok bebe pravi nove, vrlo zanimljive akrobacije.

Šta se dešava sa bebom?

Vaš embrion se sada zove fetus! Dugačak je od 45 do 60 mm (kao smokva), a težak oko 8 grama.

Beba je sada je skoro potpuno formirana. Ruke će joj se uskoro otvarati i skupljati u pesnice. Kosti jačaju, a maleni zubi se pojavljuju ispod desni. Mozak, jetra, pluća, bubrezi i creva već su formirani i počinju da funkcionišu. Završava se i razvoj spoljašnjeg polnog organa.

Već sada vaša beba može da zeva, sisa i guta. Zauzeta je udaranjem i protezanjem, ali su pokreti usporeni i izgledaju kao vodeni balet. Nećete osetiti bebine akorbacije još mesec ili dva, a ništucanje koje se sada javlja usled formiranja dijafragme.

Šta se dešava sa mamom?

U ovom periodu mučnine vam se smanjuju i verovatno imate više energije. Na žalost, usled usporene probavemože vas mučiti zatvor (krivci su hormoni). Javlja se i gorušica, takođe prouzrokovana hormonskim promenama.

Neka vas ne brine što zbog mučnine ne unosite raznovrsnu zdravu hranu ili što još uvek niste dobili na težini, većina žena do ove faze dobije samo jedan kilogram. Apetit će vam se uskoro vratiti i dobijaćete na težini oko 500 grama nedeljno.

Beba se pokreće, ali vi još uvek to ne osećate. Ono što osećate su gasovi. Vaša materica se uvećala tako da ispunjava veći deo karlice. U ovom periodu ginekolog uz pomoć ultrazvuka i vaginalne sonde može da čuje otkucaje srca vaše bebe.

Mučnina, trudnoća, povraćanje
Shutterstock Trudnica pati od jakih mučnina i povraćanja

Šta treba da radite?

  • Fizička aktivnost. Umerena rekreacija, koja se svodi na duge šetnje i plivanje, doprineće da se osećate mnogo bolje, umanjiće bol i povećati nivo telesne energije koju posedujete. Održavajući svoje telo u dobroj kondiciji i formi vi se ujedno fizički pripremate za što lakši porođaj i brz oporavak. U sledećem periodu zaboravite na skijanje i jedrenje.

  • Bezbednost iznad svega. Osluškujte svoje telo kako biste znali da li je sve u redu ili ima nekih znakova da nešto nije kako treba. Takođe, verovatno razmišljate o stvarima kao što su: Da li i dalje mogu da idem na časove plesa? Da li vazdušni jastuci u kolima mogu da povrede bebu? Koje lekove smem sada da uzimam? Saznajte šta je bezbedno, a šta ne tokom trudnoće.

  • Poslušajte savete drugih majki. Budite u kontaktu sa drugim majkama, uključujući i vašu. Većina žene se zbliži sa svojom majkom tokom trudnoće, jer ona može biti dobra podrška. Kroz druženje sa drugim majkama možete razmeniti iskustva i čuti dobre savete.

Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 12. nedelja