Kako u državnim vrtićima nema mesta za svu decu, privatni vrtići u kojima Beograd subvencioniše deo troškova roditeljima jedno su od rešenja. Za to su se odlučili roditelji više od pet hiljada mališana. Troškovi su slični kao i za roditelje dece upisane u državne ustanove, ali samo ako dete redovno dolazi.
"Neki vrtići dižu cene pa roditelji moraju da plate koliko im se refundira, a ono što im nije jasno – kako se refundiraju dani kada su na godišnjem, kada je dete bolesno, što je u državnim vrtićima vrlo jasno", kaže Dragana Soćanin iz Udruženja "Roditelj".
Pogledajte i Polazak u vrtić: 10 saveta za lakšu adaptaciju
Pojedini privatni vrtići sklapaju posebne ugovore s roditeljima, pa se u periodima kada je dete bolesno pokrivaju na primer režijski troškovi. Većina privatnika umanjuje ukupnu cenu kada dobiju lekarske potvrde o bolesti. Za odmore naplaćuju 50 odsto cene tokom jednog meseca.
"Boravak deteta ne košta 5.000 već 28.000, ali mi ne vidimo ko je taj drugi koji plaća i vaspitače, i prostor, i likovni materijal, i hranu", kaže Slavijana Filipović iz Udruženja privatnih vrtića Beograd.
U gradskom sekretarijatu za obrazovanje kažu da drugog rešenja nema. Dodaju da do pre godinu dana roditelji nisu imali ni tu mogućnost. I pre donošenja te mere, svake godine oko 2.000 mališana upisivano je u privatne vrtiće koji imaju svoje pravilnike i cenovnike.
"To pitanje za njih je zašto ne umanjuju cenu kad dete ne boravi. Što se Grada tiče, Skupština grada je donela odluku o pomoći i, na osnovu te odluke, ne može da se umanji, odnosno refundacija se umanjuje za 50 odsto ako dete ne ide u privatni vrtić", navodi Snežana Đurić iz Sekretarijata grada Beograda za obrazovanje i dečju zaštitu.
Od septembra 2015. do danas, Beograd je izdvojio 725 miliona dinara refundacije za više od 4.000 mališana.
Izvor: RTS
*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.
Jedan simptom trudnoće povezan s pametnijim bebama: Nije prijatan, ali donosi nekoliko prednosti
Žensko ime koje moderne mame obožavaju: Ima 7 slova i čak 3 različita značenja
Trudna je 17 godina, ima desetoro dece: Ljudi oduševljeni kako izgleda, ali jedno joj zameraju
Mi smo stare mame: Imaćemo 60 kad nam deca završe školu, iživele smo se i sada živimo za njih
30 najčudnijih starih srpskih imena: Potpuno su zaboravljena, a imaju predivna značenja