Svake godine u Srbiji 10 odsto mališana ( njih oko 2000) ne primi vakcine koje su obavezne po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Netačne informacije o vakcinama

Epidemiolog dr Branislav Tiodorović kaže da je sumnju da su vakcine štetne, a najviše među njima MMR vakcina, podgrejao pre petnaestak godina engleski naučnik koji je izneo tvrdnju da ta vakcina dovodi do bolesti autizma kod dece. Ustanovljeno je da je takav zaključak bio zasnovan na netačnim informacijama, pa je teorija odbačena, ali sumnja je ostala.

Jedan broj te dece potiče iz najsiromašnijih slojeva društva te nisu ni evidentirana, dok su ostalo deca čiji su roditelji potpisali izjavu da ne žele da vakcinišu dete.


Pročitajte i... Domaći stručnjaci u borbi protiv antivakcinalne kampanje

"Na ovaj način ugrožava se kolektivni imunitet, što za posledicu može da ima vraćanje davno iskorenjenih i opasnih bolesti, kao što su dečja paraliza, difterija ili velike boginje. Po meni, nije rešenje kažnjavanje roditelja koji odbiju da vakcinišu decu, već im se mora ukazati na neophodnost imunizacije", kaže za Blic dr Dragan Ilić, direktor Instituta za javno zdravlje "Batut".

Procenat dece u Srbiji koja svake godine budu vakcinisana je oko 90 odsto, a prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, 80 odsto vakcinisanog stanovništva čini takozvani kolektivni bedem koji štiti od epidemija i onaj manji broj nevakcinisanih.


Naš zakon propisuje da u slučaju da roditelj ne dovede dete kod pedijatra u vreme kada je propisana vakcinacija, dom zdravlja nekoliko puta treba da upozori roditelje na tu obavezu, pa tek posle neuspelih pokušaja šalje informaciju sanitarnoj inspekciji da dete nije vakcinisano. Sanitarna inspekcija nakon ponovljene provere slučaj šalje kod sudije za prekršaje.

Pročitajte i... Kalendar obaveznih vakcina u Srbij

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici - YuMama.