Izvor:B92
Po rečima načelnice ginekologije užičke bolnice Milene Aćimović, prevashodni cilj savetovališta je detektovanje naslednih oboljenja i sprečavanje rizika od ponavljanja u okviru porodice, kao i rađanje dece sa Daunovim sindromom.
Oko deset pacijentkinja sa područja Zlatiborskog okruga do sada je sedmično odlazilo u Kragujevac u genetsko savetovalište, zbog rizičnih trudnoća. Ona pored Kragujevca postoje i u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Jagodini.
"Otvaranje genetskog savetovališta u Užicu je veliki korak Zdravstvenog centra u podizanju nivoa kvaliteta usluga, čiji je cilj rađanje zdravog potomstva i očuvanje reproduktivnog zdravlja žena", kaže direktor Opšte bolnice Užice Boško Ristanović.
U planu je, po rečima Ristanovića, da se u užičkoj bolnici radi i vantelesna oplodnja, kao i da se otvore savetovališta za bračne parove koji planiraju potomstvo i za decu koja su se već rodila sa nekom anomalijom.
Za ove projekte u Zdravstvenom centru očekuju podršku Grada Užica i drugih opština Zlatiborskog okruga koje gravitiraju ovoj zdravstvenoj ustanovi.
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu