Mučnina u trudnoći je čest simptom sa kojim se trudnice suočavaju, a iako se najčešće javljaju u prvim mesecima, mogu se javiti i kasnije i jednako su neprijatne. Kod nekih, kao recimo kod Kejt Mildton, toliko su izražene da moraju da budu primljene u bolnicu. S druge strane, neke srećnice uopšte nemaju mučnine tokom devet meseci slatkog iščekivanja, a sada je otkriveno i zašto.

Naučnici sa Kembridža su utvrdili da je hormon koji proizvodi fetus – protein poznat pod nazivom GDF15 – glavni krivac za to što trudnice imaju ili nemaju mučninu. Oni tvrde da od toga koliko fetus proizvodi ovog hormona i koliko ga je bilo u ženinom telu pre trudnoće, zavisi da li će i koliko imati mučnine u trudnoći, piše na sajtu Univerziteta u Kembridžu.

Studija objavljena u časopisu Nature ističe da je potencijalni način da se smanje mučnine u trudnoći izlaganje buduće majke GDF15 proteinu pre trudnoće, kako bi postala otpornija na taj hormon.

Inače, sedam od deset trudnica se suočava sa mučninom i povraćanjem, a u nekim slučajevima – između jedan i tri slučaja na 100 trudnoća – je ovaj simptom toliko izražen da je potrebno intravensko davanje tečnosti kako se ne bi ugrozio život majke i bebe usled dehdiracije.

Sve do skoro je uzrok mučnine u trudnoći bio nepoznat, a tek nedavno su biohemijske i genetske studije utvrdile da je mogući uzrok horon GDF15 koji se proizvodi u placenti, a koji deluje na mozak trudnice izazivajući mučninu i povraćanje.

Ovaj hormon inače se proizvodi u manjoj meri i izvan trudnoće, i to u svim tkivima, a u zavisnosti od toga koliko ga ima u telu pre trudnoće, zavisi da li će trudnica imati mučnine – što je bilo više ovog hormona u telu pre trudnoće, to je žena manje osetljiva i smanjuju se šanse da ima jake mučnine.

BONUS VIDEO:

Zašto se u trudnoći ne vidi stomak Tiktok/dr.karanr

(Yumama/N. Z.)