O porođaju iz ugla žene ste mnogo puta imali priliku da čujete. Ali, jeste li se nekad zapitali kako porođaj izgleda iz ugla bebe koja dolazi na ovaj svet, šta ona oseća? Evo odgovora!
Beba je pod stresom
Majčino emocionalno stanje se neizbežno prenosi za dete. Ukoliko je mama uplašena, beba je još uplašenija. Hormoni stresa se sa majke delimično prenose na bebu putem krvi, tako da i ona može da bude pod stresom, anksiozna.
Oseća pritisak
Uprkos činjenici da bebu štiti plodova voda, ipak oseća sve češće kontrakcije, a na bebinom telu se to oseća poput nešto čvršćeg zagrljaja, piše parents.ru.
Naučno je utvrđeno da se na vrhuncu kontrakcije puls bebe ubrzava, a da se istovremeno smanjuje dotok krvi do mozga, što je prirodan zaštitni mehanizam, zahvaljujući kojem beba može da se "isključi" i odspava nekoliko trenutaka.
Bebe mogu da spavaju tokom porođaja
Može se desiti da beba spava tokom porođaja. Naime, bebe u stomaku imaju određene cikluse spavanja na koje su navikle, tako da mogu da spavaju po 50 minuta svakog sata. Osim toga, na bebu deluje i oksitocin koji se prenosi sa majke, a ovaj hormon na dete deluje poput sedativa.
Pomaže sebi
Kako bi lakše prošla kroz porođajni kanal, menja se oblik bebine glave, a kosti koje još nisu srasle počinju da se spajaju i "traže" jedna drugu. Takođe, formira se i zaštitni "jastučić" od potkožnog masnog tkiva.
I grudni koš se takođe pomera, a dok beba prolazi kroz porođajni kanal, može da privuče noge sebi, da savije ruke, spusti bradu do grudi, da se okrene, pa čak i da se odgurne nogama od zida materice.
Osećanje bola
U trenutku kada majka istiskuje bebu iz porođajnog kanala, neki lekari tvrde da beba može da oseti bol. Međutim, taj bol nije onako jak kakav oseća majka, i većina istraživača to potvrđuje.
S druge strane, neki tvrde da beba ne oseća bol u trenutku rađanja, i to iz dva razloga:
- receptori za bol još uvek nisu sasvim razvijeni
- veliki nalet adrenalina čini da ne osećaju bol
"Naučnici su utvrdili da tokom guranja, kada se kosti glave spajaju kako bi beba lakše prošla kroz porođajni kanal, dete oseća bol koji nije uporediv sa porođajnim bolovima koje oseća žena", kaže psiholog Natalija Silinskaja.
Svakako, priroda je na sve mislila, pa novorođenče proizvodi oko 150 puta više adrenalina nego odrastao čovek, tako da ne oseća nikakav šok zbog bola. Zbog svega toga, najverovatnije je osećaj koji se javlja kod beba u trenutku rađanja neosetljivost ili obamrlost.
Šok
U trenutku kada se rađa, beba je senzorno opterećena – postaje hladnije, glasnije i svetlije nego u maminom stomaku. Prvim plačom mališana pluća se oslobađaju plodove vode, a u isto vreme svi vitalni sistemi i ograni počinju da funkcionišu.
Prepoznaje mamu
Kada bebu stave na mamine grudi odmah posle rođenja, ona se umiri jer prepoznaje glas i miris kojim je bila okružena prethodnih devet meseci. I još dugo vremena će beba biti vezana za mamin miris i glas, a sve to im pomaže da ojačaju svoju vezu.
BONUS VIDEO:
(Yumama/N. Z.)
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna