Šta se dešava sa bebinom glavom tokom porođaja? Kako nešto veličine dinje stane kroz otvor veličine limuna? Mnoge trudnice postavljaju ovo pitanje, a naučnici iz Francuske snimili su na magnetnoj rezanci i otrili šta se dešava sa bebinim mozgom dok se dete rađa.

Taj limun je, naravno, porođajni kanal, za koji se zna da se širi da bi primio bebinu glavu. I svako ko je video novorođenče tek nakon vaginalnog porođaja zna da bebina glava možda više nalikuje na oblik kupe nego na loptu, pre nego što se vrati u svoj normalan oblik.

Lekari u Univerzitetskom bolničkom centru u Klermon Feranu, Francuska, snimili su 3D MRI slike sedam beba dok su se probijale kroz porođajni kanal. To je značilo da je sedam hrabrih žena moralo da se porodi u aparatu za magnetnu rezonancu.

Slike pokazuju tačno kako se delovi lobanje bebe preklapaju tako da glava može da izađe. Tokom ovog procesa, mozak je takođe "zbijen".

Lekari su bili iznenađeni koliko je pogođen mozak. "Kada smo pokazali da glava fetusa menja oblik, otkrili smo da smo potcenili veliku kompresiju mozga tokom porođaja", rekao je dr Olivije Ami, koji je vodio novu studiju, piše Today.com.

Bebe se na ovaj način uspešno rađaju od početka čovečanstva. I ogromnu većinu vremena, bebe mogu da izdrže ovu vrstu traume bez ikakvih problema.

Ali retko se javljaju problemi. I upravo na to se fokusirao francuski akušerski tim. "Ponekad ima krvarenja u mozgu, a mi ne znamo odakle dolazi", rekao je dr Olivije Ami.

"Kada se to dogodi, beba može imati dugoročne probleme u razvoju mozga, poput cerebralne paralize", objasnio je dr Heni Ali, predsednik odeljenja neonatologije na Klivlendskoj klinici za decu.

Fotografija sa leve strane je bebina glava dok je u materici; slika sa desne strane je napravljena tokom druge faze porođaja, kada se fetus kreće u porođajni kanal.

Šta se dešava sa bebinom glavom tokom porođaja.jpg
Dr. Olivier Ami - CHU Clermont Ferrand, France 

Postavlja se pitanje koje bebe će imati probleme prilikom prolaska glave kroz porođajni kanal?

"Ne znamo ko će imati ovaj problem. Ne znamo kako da ga izbegnemo." - rekao je doktor.

Lekari rutinski prate otkucaje srca fetusa u potrazi za znakovima uznemirenosti tokom porođaja i po potrebi rade hitne carske rezove. Ali cilj francuskog istraživačkog tima je da razvije softversko snimanje koje bi predvidelo koje su bebe podložnije ovim komplikacijama pre nego što porođaj uopšte počne. Tada bi lekari mogli da zakažu carskirez unapred, izbegavajući problem u potpunosti.

"Ova studija pokušava da cilja veoma mali broj beba — jednu od hiljadu ili manje koja bi mogla da ima problem", objašnjava doktor.

Šta se dešava sa glavom bebe tokom porođaja.jpg
Dr. Olivier Ami - CHU Clermont Ferrand, France 

Lekari naglašavaju da su vaginalni porođaji izuzetno bezbedni i da daju višestruke zdravstvene prednosti, kao što je izlaganje beba zdravim bakterijama koje jačaju njihov imuni sistem.

Nema naznaka kada će istraživači moći da razviju softver za predviđanje koje će bebe imati problema tokom procesa porođaja. "Nadamo se da ćemo u bliskoj budućnosti moći da pravilno savetujemo žene, obavestimo ih i izaberemo najbolji način porođaja", objasnio je doktor za NBC News.

BONUS VIDEO:

"BEBA NAM UMRLA NA POROĐAJU, OPTUŽILI MAJKU ZA NEBRIGU" Porodiljin muž: Ostali smo bez dečjeg dodatka ZBOG BIZARNOG RAZLOGA Kurir televizija

(Yumama/T.A.S.)