Porođaj bez lekarskog nadzora podrazumeva rađanje bez asistencije ikakvog medicinskog osoblja. Međutim, nije reč o hitnom slučaju, kada je iz različitih razloga porodilja lišena mogućnosti da uključi lekara ili babicu u svoj porođaj, već o planiranoj radnji.

Jedna od malobrojnih žena koja je bila dovoljno hrabra i u današnje vreme odlučila da na ovaj način rodi dete je Engleskinja Viki Vilijams.

„Svaki put kada žena kaže da je sam porođaj užasan, ali da je njihova beba vredna toga, rastužim se što nisu imale priliku da kažu da je porođaj nešto najneverovatnije što su ikada uradile“, otkriva Viki.Ova Engleskinja, inače, majka je šestoro dece,  a dvoje od njih rodila je potpuno samostalno. To iskustvo je „zapanjujuće, spokojno i prelepo“, kaže Viki.

Međutim, postavlja se pitanje da li je moguće izvesti ovakav porođaj bez rizika za život majke ili deteta. Ne čudi što je i sama struka - medicinski kadar širom sveta - podeljen po ovom pitanju.Mnogi lekari smatraju da je porođaj bez lekarskog nadzora veoma opasan zbog brojnih komplikacija koje se mogu javiti tokom rađanja deteta. Uvek je sigurnije ukoliko su prisutni obučena i stručna lica koja će se pobrinuti da porođaj prođe u najboljem redu i koja imaju višegodišnje iskustvo s najrazličitijim vrstama porođaja.

S druge strane, postoje i zagovornici varijante za koju se odlučila Viki Vilijams.Portparol Kraljevskog Koledža akušera i ginekologa dr Dagni Radžasingam podržava porođaj bez lekarskog nadzora, ali upozorava na moguće probleme koji se mogu javiti.

„Ima hitnih situacija koje je teško predvideti“, izjavila je dr Radžasingam za „Gardijan“. „Ukoliko, na primer, dođe do problema s disanjem, ispadne pupčana vrpca ili se ramena novorođenčeta zaglave, neophodno je reagovati istog trenutka. Zbog toga je važno da profesionalno lice bude prisutno.“

Stručnjaci koji daju prednost porođaju bez prisustva ginekologa veruju da je rizik lična stvar.

Dilemu koju ovo pitanje nosi sa sobom pojačavaju rezultati istraživanja koje je pokazalo da majke koje biraju da se porode kod kuće (sa ili bez nadzora) češće imaju normalan porođaj bez komplikacija, odnosno retko su u situaciji da se moraju podvrgnuti carskom rezu ili upotrebi forcepsa i vakuuma.

Lisa Sajks, babica s dugogodišnjim iskustvom, kaže da nije na njoj da odluči ko će izabrati koji put.

„Ne postoji opcija koja je potpuno lišena rizika. Porođaj u bolnici, recimo, može se neplanirano završiti carskim rezom, a statistika je i pokazala da je bezbednije roditi kod kuće... Ipak, nije na meni da kažem ko treba da donese koju odluku.“

Svima je – i porodiljama i medicinskim radnicima, na kraju krajeva, cilj rođenje zdravog deteta. Za dolazak do tog cilja postoji više načina, a svaki od njih, videli smo, ima svoje prednosti i mane. Svaka mama će sama da izabrati način koji je za nju pravi.