Akušer-ginekolog Ana Fomuškina objašnjava kada kreće porođaj, „Pristup porođaju na biohemijskom nivou ukazuju na hormonske promene u telu žene. Sadržaj estrogena u krvi se povećava, koncentracija progesterona se smanjuje. Istovremeno, fetalne nadbubrežne žlezde aktivno proizvode kortizol, koji je uključen u sazrevanje enzima jetre. Pod uticajem kortizola, gastrointestinalni trakt bebe se takođe priprema za prelazak na drugu vrstu ishrane. Sazrevanje plućnog tkiva se povećava, što će dodatno obezbediti disanje deteta."
Pripremni procesi u telu mame i bebe
Nivo estrogena koji proizvodi placenta direktno zavisi od funkcionalnog stanja fetusa. Čim nerođena beba dostigne fiziološku zrelost, aktivnost estrogena u krvi majke se povećava. Međutim, njihova aktivnost sama po sebi ne znači da će porođaj početi svakog trenutka. Kontrakcije zbog toga neće početi - estrogeni samo pripremaju žensko telo za razvoj porođaja. Zahvaljujući njima, grlić materice postaje mekši, elastičniji i savitljiviji.
Nakon što se završi priprema grlića materice, pod uticajem kortizola koji proizvodi dete, fetalne membrane intenzivno proizvode posebne aktivne supstance - prostaglandine. A ovo su najmoćniji stimulansi kontrakcija materice.
Istovremeno, u placenti se pojavljuju znaci zrelosti, što dovodi do redovnih kontrakcija. Sazrevanje deteta i nekroza posteljice odvijaju se sinhrono: kada je fetus sposoban za život van materice, a trudnoća je iznesena, počinje proces porođaja.
BONUS VIDEO
Trudnica je osetila čudan simptom i obratila se ChatGPT-u: Jedno pitanje je spaslo život njoj i bebi
Koje nedelje trudnoće su "najkritičnije": U ovim periodima je najveći rizik od komplikacija
U 51. sam rodila treće dete i ne kajem se: Evo zašto mi je to bila najlakša trudnoća
Žena rođena bez materice postala majka: Sestra joj donirala organ i pomogla u ostvarenju životnog sna
Svaka 2 minuta u svetu umre jedna trudnica ili porodilja: Prof. dr Ljubić otkrio koji su glavni uzroci