Mnogi roditelji imaju dilemu kada je dete dovoljno veliko da ostane samo kod kuće. Bilo da je potrebno da samo trknu do obližnje prodavnice ili da obave nešto drugo, mame i tate gotovo nikada nisu sigurne da li je bezbedno da mališan ostane kod kuće sam.
Stručnjaci kažu da uzrast deteta nije jedino što je važno uzimati u obzir kada je u pitanju samostalan boravak u kući, već su važna zrelost i osećaj odgovornosti.

Većina dece je, kažu, spremna oko 11. ili 12. godine da ostane sama kod kuće, mada je svako dete različito, pa se toga ne treba baš držati kao pravila.

Evo šta sve treba da razmotrite pre nego što dete ostavite samo kod kuće i kako da ga na to pripremite.

Šta treba da uzmete u obzir

Kada razmišljate o tome da li je dete spremno da ostane samo kod kuće, važno je mnogo faktora, poput zrelosti deteta, spremnosti na to, njegove sposobnosti da proceni bezbednost u nekim situacijama, ali i koliko dugo treba da bude samo.

"Volim da o spremnosti deteta da ostane samo kod kuće govorim kao o prekretnici u razvoju", kaže pedijatar dr Erik Šleser. "Pod tim, mislim da je najvažnije da procenite da li vaše dete ima potrebne veštine da bezbedno ostane samo kod kuće".

Osim toga, razmotrite kako se dete oseća u vezi sa tim i da li želi da ostane samo ili ne.

"Čak i veoma samostalno dete možda nije spremno na ovaj korak", kaže savetnica za mentalno zdravlje dr Džeki Kutiljo. "Važno je da razgovarate sa detetom o tome kako se ono oseća, kao i da li je spremno za neke hitne situacije. Mališani treba da znaju svoju adresu, broj telefona roditelja, kao i kako da pozovu pomoć u slučaju hitne situacije".

Važno je da roditelji preduzmu ovaj korak tek kada veruju da će njihovo dete doneti dobru odluku, kao i da će ispoštovati sve planove vezane za bezbednost. Takođe, avet Kutiljove je da postepeno pripremate dete da ostane samo.

"Možda na početku dete može da boravi u kući nezavisno, ali pod vašim nadzorom, dok vi, recimo, radite nešto u dvorištu ili odete nakratko do komšija prekoputa. Zatim možete da šetate po kraju, tako da ipak budete u blizini ako detetu zatrebate", prenosi reči savetnice parents.com.

Kako da pripremite dete da ostane samo kod kuće

Da biste pripremili dete da ostane samo kod kuće, najvažnije je da o tome prvo razgovarate, kaže dr Šesler. Da li je detetu prijatno i da li ono želi da ostane samo? Koliko dugo će biti samo? Koje zabavne aktivnosti mu jesu, a koje nisu dozvoljene? Šta da radi u slučaju opasnosti? Koga može da zove ako mu nešto zatreba?

Pripremite dete za samostalni boravak kod kuće tako što ćete mu napraviti listu sa svim brojevima telefona i informacijama koje bi mogle da mu zatrebaju u hitnim slučajevima. Takođe, napravite zajedno neka pravila ponašanja kod kuće, i to će vam ujedno pomoći i da procenite da li je dete spremno da ostane samo.

Napravite listu na kojoj ćete napisati šta dete sme, a šta ne sme da radi kada je samo kod kuće. Na primer, mora da ostane unutra, treba da zaključa vrata, ne treba nikome da otvara, ne sme da uključuje šporet...

Postepeno pripremajte dete da ostane samo kod kuće tako što ćete povećavati njegove odgovornosti i samostalnost u svakodnevnim aktivnostima, savetuje Kutiljo.

"Dete treba da bude dovoljno samostalno da može samo da se obuče, da uzme vodu ili neku grickalicu, da zna šta da radi u slučaju opasnosti", naglašava ona.

"Pripremanje deteta da ostane samo kod kuće je vežba poverenja i rešavanja problema. Obezbeđivanjem malih prilika za samostalnost, roditelji i deca mogu da poboljšaju taj odnos i da testiraju veštine", dodaje.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana