Prvi trenuci sa bebom odmah nakon porođaja su neprocenjivi i za mamu i za dete. Istraživanja su pokazala da je taj prvi, takozvani zlatni sat, od veoma velike važnosti, te da se već tada stvara osnova za blisku povezanost mame i bebe, što je jako važno za normalan rast i razvoj bebe.

Šta se dešava sa bebom u prvom satu posle rođenja

Novorođenče mora brzo da se prilagodi na potpuno nove uslove života – da nauči da diše samostalno, da prilagodi organe čula vida i sluha na jaku svetlost i glasne zvuke, ali i da počne da sisa. Sve to se dešava zahvaljujući bebinom instinktu, koji se sastoji od devet faza koje se smenjuju u prvom satu života, dok uživa u maminom zagrljaju koža na kožu.

1. faza – plakanje

Bebina pluća se ispunjavaju vazduhom, njene glasne žice prvi put počinju da rade, a ona obeležava dolazak u sasvim novo okruženje glasnim plačom. Međutim, kada je stave na mamin topao stomak ili grudi i prekriju je pelenom, beba će postepeno prestati da plače.

2. faza – opuštanje

Bebina usta su blago otvorena, oči su zatvorene, šake su opuštene i otvorene. Dete tiho dše i odmara se kako bi povratilo snagu koja mu je bila potrebna da bi izašlo iz mamine materice.

3. faza – buđenje

Obično beba već oko pet minuta posle rođenja počinje da pomera glavicu i ramena, otvara oči i usta, proizvodi neke zvuke, otvara i zatvara šake.

4. faza – aktivnost

Bebini pokreti su sve izraženiji, a beba uspeva i instinktivno da sisa – ne mora nužno dojku, može prvo da sisa svoju pesnicu, te se na taj način priprema za hranjenje.

5. faza – odmaranje

Sve prethodne aktivnosti za bebu su napor, tako da će posle njih novorođenče verovatno morati malo da se odmori kako bi imalo snage za sledeću važnu fazu.

6. faza – puzanje do dojke

Bebe se rađaju sa refleksom koji im pomaže da dođu do maminih grudi i pronađu dojku. Ako su na maminom stomaku, polako će pomerati rukice i nogice kako bi dopuzale do dojke.

7. faza – "komunikacija" sa dojkom

Bebin dodir mamine dojke izaziva porast hormona oksitocina i kod majke i kod deteta, a ovaj hormon je važan za njihovu bliskost. Aktiviraju se mlečne žlezde koje aktiviraju proizvodnju kolostruma, prvog mleka koje jako korisno za bebu.

8. faza – sisanje

Oko 45 do 60 minuta nakon rođenja, beba se prvi put "kači" na dojku.

9. faza – spavanje

I mama i beba do ove faze su već veoma umorne i potrebno im je da spavaju kako bi se odmorile.

Zlatni sat nakon rođenja bebe ne izgleda isto u svim državam, pa čak ni u svim bolnicama. Negde se beba odmah posle rođenja pokaže mami, eventualno stavi na grudi minut-dva, a zatim se odnosi na kupanje, merenje... Takođe, sve zavisi i od vrste porođaja jer ako je u pitanju porođaj carskim rezom, tu baš nema prostora za stavljanje bebe na stomak kako bi puzila do dojke i slično.

U svakom slučaju, kontakt kože na kožu posle rođenja jeste važan i dobar i za mamu i za bebu, pa ukoliko ima prostora i mogućnosti za to, razgovarajte sa medicinskim osobljem kako bi beba što duže bila sa vama.

BONUS VIDEO:

Kako izgleda ušivanje posle porođaja  TikTok/midwifetok