Najčešća asocijacija kada se kaže hipnoza jeste misteriozan čovek koji vrti svoj džepni sat pred našim očima i govori nam kako da utonemo u san.  Međutim to nije ni približno onom što podrazumeva porođaj pod hipnozom.  Porodilje se u većini slučajeva same hipnotišu, a ovakav vid porođaja karakterišu velika smirenost, komfornost i osećaj olakšanja.

Šta je porođaj pod hipnozom?

Metod porođaja pod hipnozom baziran je na radu akušera doktora Grantli Dik-Rida, koji je 1944. godine objavio knjigu  "Porođaj bez straha".
Po njegovom mišljenju, porođaj otežava takozvani „Sindrom strah-tenzija-bol“ , zbog čega je važno da žena nauči da se opusti i na taj način ga prevaziđe. Opuštanje sprečava ispumpavanje krvi iz materice i velikih mišićnih grupa u nogama i na taj način smanjuje bol, tvrdi doktor Grantli.

Kada je žena pod hipnozom ona svoje telo može da dovede u stanje duboke smirenosti, što utiče na to da mišići za vreme porođaja rade onako kako bi i trebalo, objašnjava Mari F. Morgan, direktorka Instituta za prođaj pod hipnozom.  Ona ističe da je stanje hipnoze slično stanju organizma tokom dnevnog dremanja ili onom stanju u koje ulazimo kada se potpuno udubimo u neku knjigu ili film. Žene koje izaberu ovaj vid porođaja tvrde da su se osećale opušteno, smireno i pod kontrolom.   

Kako porođaj pod hipnozom funkcioniše?

Proces porođaja pod hipnozom je baziran na snagi sugestije. Porodilja pomoću pozitivnih misli i vizualizacija opušta svoje telo i kontroliše disanje.

Mitovi koji se često vezuju za ovakav vid porođajaPogrešno je mišljenje da je hipnoza vid kontrolisanja mozga i da osoba pod hipnozom ne može da obavlja uobičajene zadatke. Žena ne upada u dubok san, i svesna je svega što se dešava pa može reći šta je muči i da li joj je nešto potrebno.

Tokom porođaja hipnoterapeut može, ali i ne mora, da bude prisutan. Neke žene samohipnozu postižu lako, dok je drugima ipak potrebna asistencija terapeuta.

Ukoliko se trudnica odluči na ovu vrstu porođaja njena priprema se sastoji u učenju veštine opuštanja tela.
Hipnoterapeuti pokazuju porodiljama različite metode samohipnoze.  Vežbanje se sastoji u slušanju snimljenih rečenica koje im pomažu da opuste telo ili zamišljanju vizuelnih prikaza - poput cveta koji otvara svoje lattice, koji “objašnjavaju” budućoj mami  šta im se dešava.


Koje su prednosti porođaja pod hipnozom?

Ovo je prirodan način kontrolisanja bola. Ne uzimaju se lekovi koji bi mogli imati loš uticaj na buduću mamu ili njenu bebu. Takođe, porođaj pod hipnozom je ”udobniji” , lakši i opušteniji za ženu, a može ukloniti stres i strah koji su česti pratioci porođaja. Porodilja je sve vreme budna i svesna svega što se događa.

Priredila: Minja Simić