Najbolji i najsigurniji način za trudnicu da ustanovi koja hrana je pravo rešenje za nju, jesu konsultacije sa lekarom, koji će dati prave savete, bazirane na osnovu godina buduće mame, njenog opšteg zdravstvenog stanja, toka trudnoće, mogućih ograničenja... Spisak namirnica koji sledi, predstavlja samo sugestije, pre svega zbog njihovog hranljivog sastava, pa ako ih do sada niste pripremali, neka to bude razlog da se jela od njih nađu na vašem stolu.

1. Jagnjetina

Lako svarljivo, izvanredno je meso za trudnice. Odličan je izvor belančevina, koje su količinom i kvalitetom ispred belančevina iz teletine i piletine. Osim toga, jagnjeće meso je bogato gvožđem i cinkom. Jagnjeće meso je naročito važan izvor vitamina B12, kojeg nema u biljnoj hrani, a potreban je za izgradnju crvenih krvnih ćelija i normalno funkcionisanje nervnog sistema.

2. Losos

Osim što je odličan izvor kvalitetnih belančevina,

Dobra termička obrada Trudnice treba da se klone sirovog ili dimljenog lososa (ili bilo koje druge ribe poslužene na takav način), zbog moguće opasnosti po zdravlje ploda. Naime, nedovoljno obrađena riba može da sadrži bakteriju listeriju (Listeria monocitogenes). Ne treba preterivati ni sa količinom, jer je moguće prisustvo izvesne  količine žive u mesu lososa (to je problem sa pojedinim vrstama ribe i morskih plodova). Međutim, korist od konzumiranja daleko prevazilazi eventualni rizik.

losos obiluje omega-3 masnim kiselinama, važnim za zdravlje srca i mozga. Zapravo, on je svojevrstan "rezervoar" esencijalnih aminokiselina i masnih kiselina koje su neophodne za dobar imunitet i stvaranje belih krvnih ćelija. Sadrži značajne količine fosfora, selena i kalijuma, kao i vitamine B kompleksa.

3. Jaja

Jaja su hrana visokog nutritivnog nivoa, lako svarljiva. Odličan su izvor proteina, vitamina (A, E, D, folata i drugih vitamina B grupe) i minerala (gvožđa, fosfora, cinka i kalcijuma). Zbog toga su važan deo ishrane trudnica.

Oprez!Trudnice moraju da izbegavaju konzumiranje sirovih ili nedovoljno termički obrađenih jaja, zbog povećanog rizika od salmonele.

Jaje je, takođe, odličan izvor gvožđa, a posebno se preporučuje žumance, koje je bogat izvor esencijalnih masnih kiselina, važnih za rast i razvoj centralnog nervnog sistema. Lecitin u žumancetu sadrži jedinjenje holin, koje ima značajnu ulogu u razvoju i funkcionisanju  mozga. Njegov manjak u organizmu izaziva deficit folne kiseline - neophodne za rast i razvoj. Jedno veliko jaje obezbeđuje blizu polovine dnevnih potreba holina.PageBreak

6-vaznih-namirnica-za-buduce-mame

4. Jogurt

Ovaj kiselomlečni napitak je odlična alternativa za trudnice koje imaju intoleranciju na laktozu u kravljem mleku.

Savet +Napravite sami voćni jogurt! Izmiksujte neko voće i ubacite ga u „običan“ jogurt. Po potrebi možete da dodate malo meda ili smeđeg šećera.

Veoma je bogat kalcijumom: oko 210 grama jogurta niske masnoće osigurava 415 miligrama tog elementa koji je od suštinskog značaja za izgradnju kostiju, zuba, krvotoka, nervnog i mišićnog sistema. Ako ga buduća mama ne uzima dovoljno kroz hranu, plod će da "isisava" onaj koji je nataložen u njenim kostima.

Zbog toga je konzumacija jogurta važna za trudnice koje ne piju mleko. Osim toga, jogurt je bogat proteinima i ostalim hranljivim materijama, posebno fosforom i vitaminima B grupe, kao i korisnim bakterijama koje su blagotvorne za digestivni sistem.

5. Soja

Soja je jedina biljna namirnica koja sadrži svih osam esencijalnih aminokiselina, neophodnih za normalan rast i razvoj organizma.

Sojine belančevine su odličnog kvaliteta i najbolje je kombinovati ih sa žitaricama, jer se na taj način povećava njihova iskoristljivost

Pola šolje kuvane žute soje sadrži oko 14,3 grama proteina, a zelene oko 11,1. Obe vrste su i odličan izvor vlakana, a sto grama suvog zrna soje sadrži duplo više proteina nego ista količina bilo kojeg mesa, pa je idealna zamena za njega, posebno kada je reč o trudnicama koje su vegetarijanci. Takođe obiluje mineralima (gvožđe, kalcijum, fosfor, natrijum, kalijum, cink, sumpor...) i vitaminima B kompleksa - čak 93 odsto preporučenog dnevnog unosa folne kiseline.

6. Bundeva

Sadrži vredne masnoće, belančevine i ugljene hidrate (semenke imaju 20 puta veću kalorijsku vrednost od ploda).

Grickajte semenke Oko 30 grama semenki bundeve sadrži i do 150 miligrama magnezijuma - koji jača kosti i imunitet, što je polovina preporučene dnevne doze. Pored toga, potpomažu dobro funkcionisanje mokraćnih organa - bešike i bubrega (između ostalog, smiruju upalne procese). Takođe su odličan izvor triptofana, koji je „prirodni sedativ“, zadužen za dobro raspoloženje.

U bundevi je obilje vitamina A, C, D, E i vitamina B kompleksa (B1, B2, B6),  posebno folne kiseline, kao i minerala (kalcijum, selen i fosfor). Odličan je izvor kalijuma, minerala koji pomaže izbacivanje tečnosti iz organizma.

Zbog sastava i lake svarljivosti, bundeva se smatra odličnom hranom za trudnice, čak i za one koje imaju problema sa visokim nivoom šećera u krvi (ukoliko se tokom pripreme ne zaslađuje), a veoma je cenjena u vegetarijanskoj i makrobiotičkoj kuhinji.

Snežana Damnjanović Mitić