Sa druge strane, zbog visokih temperatura koje uzrokuju brže kvarenje hrane, pogrešne kombinacije određenih namirnica, ili unosa onih koje nisu dozvoljene - mogu se desiti razne neprijatnosti. Zato budite obazrivi!

1. Čajevi u trudnoći       

P: U trećem sam mesecu trudnoće. Čula sam da trudnice ne bi trebalo da piju sve vrste čajeva. Pošto je čaj moj omiljeni napitak - posebno ledeni voćni, zanima me koje sve čajeve  trudnica sme da pije.

O: Čajevi imaju snažan efekat, pa neke treba izbegavati tokom trudnoće. Izbegavajte: čaj od maline, žen-šen čaj, zeleni čaj - jer mogu stimulisati kontrakcije. Umesto njih koristite voćne (osim maline), čaj od đumbira i nane.

2. Voće za trudnice

P: Koje voće mogu da kombinujem u voćnoj salati a da ne dobijem grčeve, odnosno gasove, jer mi se to već nekoliko puta dogodilo? U petom sam mesecu trudnoće.

O: Kombinujte voće različitih boja, zbog antioksidantnog efekta. Vlakna iz voća (rastvorna i nerastvorna) su veoma poželjna za dobro funkcionisanje sistema za varenje, ali uzimanje prevelike količine u jednom obroku može da dovede do nadutosti i grčeva. Zato ih rasporedite u više porcija, i neka svaka sadrži obe grupe vlakana.

Rastvorna vlakna se nalaze u jabuci, kruški, citrusnom voću, a nerastvorna u bobičastom voću, bundevi, orašastim plodovima, papaji. Banana sadrži i jedna, i druga vlakna, pa je idealna osnova za voćnu salatu. Ona, takođe, sadrži kalijum - koji normalizuje puls i reguliše ravnotežu vode u organizmu, smanjuje kiselost želudačnog soka i sprečava gorušicu i jutarnju mučninu.

3. Sokovi u trudnoći

P: Koliko tečnosti u  toku dana treba da popijem? Koja se  tečnost «računa»? Ja ne volim mnogo da pijem vodu, već stalno pijem voćne sokove (i kupovne, i sama ih pravim). Međutim, neko mi je rekao da od toliko sokova mogu da se ugojim i da je bolje da ih mešam sa vodom. Na samom sam početku trudnoće i želim da sve bude u redu sa mnom i sa bebom. Šta da radim?

O: Preporučena dnevna količina vode je šest do osam čaša dnevno, plus po jedna čaša za svaki sat aktivnosti. Sokovi, takođe, ulaze u tu količinu, ali imajte u vidu da oni nose i ekstra kalorije, zbog sadržaja šećera. Kofeinski napici - kafa, čaj, kola... ne računaju se u konzumiranje tečnosti, jer su diuretici. Odnosno, utiču da se  izlučuje više tečnosti, pa se na taj način gubi voda iz organizma.

Generalno, trudnice imaju smanjen prag osetljivosti na vrućinu, naročito ako je povećana vlažnost, pa tada treba povećati unos vode, ali i đusa - zbog nadoknade elektrolita koji se gube znojem. Ceđeni sok je bogat vitaminom A, B12, C i E, kao i kalcijumom, cinkom i magnezijumom. Najbolje je piti đus ujutru, i u vreme ručka. Ujutru možete da pijete ceđeni citrusni sok, jer sadrži vitamin C i druge važne fitonutrijente. Jedna čaša isceđenog citrusnog voća obezbeđuje dnevne potrebe vitamina C. Ali, ako patite od jutarnje mučnine, to stanje možete da pogoršate uzimanjem citrusnog soka na prazan želudac. Suviše soka može da izazove dijareju (proliv).

Mnogi sokovi sadrže sorbitol, nesvarljivu formu šećera. Višak sorbitola povlači vodu iz cirkulacije u crevni trakt, što izaziva mekšu stolicu, ali i bol u trbuhu i dijareju. Sokovi koji sadrže najviše sorbitola su: šljiva, kruška, kajsija i trešnja. Zato je najbolje uzimati vodu i mleko sa manje mlečne masti, a sokove svakako razblažite vodom.    

4. Voda za trudnice

P: Planiram da letujem u stranoj zemlji, inače sam u trećem mesecu trudnoće. Znam da se preporučuje flaširana voda, ali kako da znam koja je dobra za mene? Šta treba da piše na etiketi?

O: Flaširane vode imaju dobar ukus i miris zbog mešavine minerala i metode procesiranja. Hlor se ne koristi kao dezinficijens. Umesto njega, flaširane vode se tretiraju  ultravioletnim zračenjem, filtracijom i ozonizacijom. Ove metode efikasno ubijaju većinu bakterija, a ukus vode je sačuvan.

Mnoge flaširane vode imaju visoku koncentraciju kalcijuma i magnezijuma. Nisu sterilne, izuzev onih za bebe i sadrže mali broj bakterija - prirodno prisutnih, ili uvedenih prilikom procesiranja. Idealan sastav je visok sadržaj magnezijuma (90 miligrama na litar) i kalcijuma (dvostruko više nego magnezijuma), kao i nizak sadržaj natrijuma (manje od 10 miligrama na litar) - pa uzimajte onu flaširanu vodu čiji se sastav najviše približava navedenom.

Zašto je voda posebno značajna u trudnoći?

Voda prevenira nastanak urinarnih infekcija, koje su česte tokom trudnoće, jer beba u materici naleže na bešiku, pa u njoj može da se zadrži mala količina urina. Da bi se bešika oslobodila bakterija, mora da se češće prazni, a to je jedino moguće ako trudnica uzima dosta tečnosti. U tom slučaju, urin će biti svetao, «razblažen», tako da će se smanjiti rizik od infekcije. Značajno je i što voda sprečava konstipaciju (zatvor), a time se prevenira pojava hemoroida. Jedan od najvažnijih razloga konzumiranja vode je hidracija tela (dehidracija u trudnoći je veoma ozbiljna). Hormoni tokom trudnoće «zadržavaju» vodu, što se sprečava ukoliko se pije dovoljna količina tečnosti. Pred porođaj, telo proizvodi hormon pitocin, veoma sličan hormonu koji se produkuje kada je organizam dehidriran. Ako dođe do dehidracije u trudnoći, telo to može pogrešno da registruje kao prisustvo pitocina, što može da dovede do kontrakcija uterusa (materice). U slučaju da buduća mama pije dovoljno vode, preveniraće dehidraciju. Ovo je naročito važno u trećem trimestru, kada dehidracija može da dovede do prevremenog porođaja (zbog pojačanih kontrakcija).

5. Dijareja u trudnoći

P: Šta izaziva dijareju u toku leta? Zašto se javlja češće leti nego zimi? Planiram put, u drugom sam trimestru, a u prvoj trudnoći sam imala neprijatno iskustvo sa prolivom dok sam bila na letovanju. Šta da izbegavam od namirnica? Šta od prirodnih lekova pomaže, koji preparati su bezbedni za trudnicu sa ovim problemom?

O:  Bolesti uzrokovane hranom i vodom su brojne kod putnika. Najbolji način da ih izbegnete jeste:

* Pijte flaširanu vodu. Filtrirana ne ubija mikroorganizme.

* Bezbedni su čajevi, kafa i flaširani sokovi bez kockica leda.

* Jedite samo jela skuvana neposredno pre serviranja. Nemojte da uzimate sveže plodove mora.

* Izbegavajte dodatke salatama koje sadrže majonez.

* Sveže voće i povrće jedite samo ako ste ga oprali i oljuštili.

* Kuvajte mleko pre konzumiranja ili koristite mleko u prahu sa prokuvanom vodom.

* Nemojte da jedete sir, sladoled ili jogurt koji su lokalno napravljeni, jer se ponekad prave od nepasterizovanog mleka.

Ako vam se, ipak, dogodi da dobijete dijareju, jedite hranu koja  sadrži pektin i gumu (dve vrste dijetnih vlakana) - koji pomažu  apsorpciju viška tečnosti: jabuke, banane, beli pirinač, zobene  pahuljice, hleb od belog brašna. Probiotici su, takođe, korisni. Prirodni su i pomažu vašem telu da optimizuje imuni sistem i poboljša opšte zdravlje. Takođe preveniraju putničku dijareju. Uzimanje probiotika pre puta će pripremiti vaša creva - snabdeće ih velikom količinom korisnih bakterija, koje će se boriti sa nepoželjnim bakterijama.

Prim. dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista