Neki ljudi imaju dobru naviku da tokom cele godine konzumiraju med, a znamo da je ova zlata vredna namirnica bogata vitaminima i mineralima, a ima i antivupalna svojstva. Ipak, često smo u dilemi gde kupiti med i da li je onaj koji smo izabrali pravi, čisti, prirodni…

Zato, ako je moguće, pronađite nekog pčelara i kupujte med direktno od njega. Ukoliko niste u prilici za to, a želite isključivo prirodan med u svom domu, evo devet trikova pomoću kojih možete otkriti da li je med čist.

1. Protrljajte malo meda između kažiprsta i palca dok se ne raspadne. Nešto meda će se apsorbovati u kožu jer je čisti med dobar za kožu. Prirodni med nije lepljiv. Ako je ono što utrljate lepljivo, znači da sadrži šećer ili veštačke zaslađivače.

2. Stavite nekoliko kapi meda na papir ili papirni ubrus. Čist med neće dugo uspevati da probije papir jer ne sadrži vodu.

3. Stavite malo meda kod mrava. Pčele instinktivno grade košnicu na drveću i među stenama. One stavljaju med kako bi se zaštitile od štetočina, kao što su mravi, koji neće dirati prirodni med.

4. Napunite čašu vode i dodajte 1 kašičicu meda. Čisti med će se zgrudvati i spustiti na dno, a lažni med će se otopiti.

5. Namažite med na krišku hleba. Prirodni med će stvrdnuti hleb za nekoliko minuta, a veštački će navlažiti hleb zbog vode koju sadrži.

6. Pravi med daće vam osećaj bockanja u ustima neposredno pre gutanja, a lažni ne.

7. Gledajte da li će se med kristalizovati tokom vremena. Imitacija meda će ostati glatka kao sirup, bez obzira koliko dugo je pohranjena, dok će se pravi med kristalizovati.

8. Vrh šibice umočite u med, a potom pokušajte da je zapalite. Prirodni med neće smetati da se šibica zapali, a nakon što je umočena u lažni med neće moći da se zapali.

9. Dve do tri kašičice meda stavite u mikrotalasnu pećnicu. Zagrejte je na visokoj temperaturi. Prirodni med će se brzo karamelizovati i neće postati penast, a lažni med će se teško karamelizovati i biće prepun mehurića, piše Atma.