Normalno je da dete, naročito ono malo, bude vezano za mamu. Međutim, ako imate mališana koji je izrazito vezan za vas, toliko da plače čim odete do toaleta, recimo, to može da bude vrlo izazovno.

Da, mamama je na neki način lepo što im je dete toliko privrženo, ali je i izazovno jer to znači da maltene moraju 24 sata dnevno da budu sa mališanom.

Klinički psiholog Džejmi Bloč, koja je i mama jedne devojčice, ističe da je pojačana vezanost česta faza u dečjem razvoju, te da može da se javi iz različitih razloga:

  • Potreba za povezanošću: Dete može da bude vezanije za vas kada prolazi kroz neka nova iskustva ili promene.
  • Prekretnica u razvoju: Kako deca rastu, često testiraju granice i traže podršku. Vezanost za va može da bude njihov način da se nose sa novim izazovima.
  • Emocionalna osetljivost: Neka deca su prirodno osetljivija i možda im treba više emocionalne podrške, piše psiholog Bloč na svom Instagramu.

Ona je objasnila i kako možete da pomognete detetu koje je jako vezano za vas da se oseća sigurnije i da ga na nežan način podstaknete da bude samostalnije:

Uvažite njegova osećanja

Kada uvažite osećanja deteta, to mu pomaže da oseti da ga čujete i razumete. Uvažavanjem njegovih osećanja dajete mu osećaj sigurnosti i prihvatanja, što je ključno za njegov emocionalni razvoj.

Smislite umirujuću rutinu

Osmišljavanje umirujuće rutine može da da detetu osećaj predvidljivosti i sigurnosti. To može da bude neka posebna rutina kada se pozdravljate ili neki predmet koji će dete nositi sa sobom kada se razdvaja od vas. Doslednost će pomoći da vremenom oseća da ima više kontrole i da bude manje anksiozno.

Postepeno ohrabrujte samostalnost

Postepeno izlaganje novim iskustvima pomaže u izgradnji samopouzdanja. Počnite sa kratkim razdvajanjem i postepeno povećavajte vreme koje provodite razdvojeni. Uverite dete pred polazak da ćete se vratiti i pohvalite njegove napore da svaki put sve bolje podnose razdvojenost.

Negujte samopoštovanje deteta

Izgradite samopoštovanje kod mališana tako što ćete slaviti njegova dostignuća i podstaći ga da se trudi. Pozitivan podsticaj pomaže da se osećaju sposobnim, da imaju više samopouzdanja, ali im daju i volju da se bolje izbore sa budućim izazovima, poručila je Bloč.

BONUS VIDEO:

Terapeutkinja se ne igra sa svojom decom TikTok/ domesticblisters