Svi želimo da svojoj deci budemo najbolji mogući roditelji. Naravno da niko nije savršen, da ćemo napraviti ko zna koliko grešaka, ali verovatno smo na dobrom putu da budemo dobri roditelji sve dok se trudimo.

Način na koji vaspitavamo decu u velikoj meri zavisi i od našeg vaspitanja, a možda ste i vi kao i mnogi, tokom odrastanja, pomislili da ćete biti bolji roditelj nego što su vama bili vaši ili da ćete nešto raditi potpuno drugačije od njih. Međutim, to je često mnogo lakše reći nego uraditi, pa ste možda neka uhvatili sebe da ste uradili baš ono što ste rekli da nećete nikad, a onda vas izjeda krivica.

U podkastu Open Relationships: Transforming Together, psihijatar sa Harvarda dr Frenk Anderson je otkrio tajnu kako da budete bolji roditelj nego što su vama bili vaši mama i tata.

Dr Anderson priznao je da je i sam "bio istu bitku", iako je mislio da niko bolje od njega ne zna kako da izbegne iste greške koje su pravili njegovi roditelji.

"Onda bih došao kući i ponovio tu grešku, to je bilo užasno za mene. Razlog zbog kojeg sam odlučio da imam decu je da bih im dao drugačije iskustvo od onog koje sam ja imao dok sam odrastao, to je bila cela poenta. Zato za mene nije bilo ništa gore nego kada bih shvatio da ponavljam iste greške", priznao je psihijatar.

"Iz mog iskustva, svako ko ima traume zadržava energiju žrtve, ali takođe i upija energiju izvršioca. Ako ne priznate tu svoju energiju, tu svoju mračnu stranu, nazovite to kako želite, ponavljaćete iste greške", preneo je njegove reči YourTango.

On ističe da je jedini način da prekinete ciklus transgeneracijske traume da priznate i prihavtite istinu.

"Mislim da je važno biti iskren, priznati šta sam ja uradio, ali i šta je meni urađeno. Mislim da ne možemo da idemo dalje dok ne prihvatimo obe strane.

"Za mene je uvek najvažnije kako mogu da preuzmem odgovornost. Nakon toga je vreme da oprostite i pokažete saosećanje prema sebi, koje imate i prema svojim roditeljima. Svaki trentak je prilika da ponovmo, potisnemo ili popravimo", zaključio je dr Anderson.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana