Da li vaša mala deca ne poznaju granice, a ono što je bilo razvojno nezrelo ponašanje pretvara se u divljanje koje je nepoštovanje i nepristojno prema odraslima van porodice i zadire u vređanje roditelja i porodice u celini?

Želeli bismo da mislimo da deca uče sve vrline – brižnost, saosećanje, obzirnost – jednostavno na našem dobrom primeru, ali većini dece je potrebno malo više od toga. Jasna definicija prihvatljivog ponašanja, naša očekivanja da mogu da ispune standard i periodične smernice kada zalutaju – sve je to neophodno da nauče od nas, jasnim i čvrstim vođenjem ili liderstvom. Vođenje naše dece sa ljubavlju je važan deo brige o njima, kako prenosi The parenting passageway portal.

Liderstvo koristi autoritet i moć na autentičan način, pun ljubavi, ljubazan je i stalan sa ciljem da vodi dete. Ne može se zaraditi lako jer ste vi roditelj koji nameće ne baš mila pravila detetu. Međutim, poštovanje se može zaslužiti i važno je da ga dete oseti od početka.

Ne možete zaraditi poštovanje svog deteta ako nikada ne postavite nikakve granice ili ako postavite granicu i nikada ih ne sprovodite. Ne možete zaslužiti poštovanje svog deteta ako nemate poštovanja prema sebi i stavite se na poslednje mesto kao neko ko brine o svojoj porodici i nema granice za sebe. Ne možete se zaraditi poštovanje svog deteta ako se raspadnete kada dođe do konflikta i problema i vičete svaki put kada vaše dete kaže da neće da jede grašak ili da nosi čizme. Ne možete zaraditi poštovanje svog deteta ako ga nikada ne slušate ili ne provodite vreme sa njim. Ne možete zaraditi poštovanje svog deteta ako vi i vaš partner ne možete da budete na istoj strani u vezi sa roditeljstvom i životom. Ponekad u partnerstvu vodimo, ponekad pratimo. Modelirajte ovo za svoje dete.

Ne možete zaslužiti poštovanje svog deteta ako nemate pravila i ideje o tome šta bi se kada trebalo desiti u toku jednog dana ili odrastanja deteta generalno. Vi morate da znate i odredite kada bi vaše dete trebalo da ima stranicu na društvenim mrežama ili da prvi put prespava kod druga, da mu se probuše uši ili da može da vozi bicikl do prodavnice. Ako vi ne znate ove stvari, kako će vaše dete?

Mnogi roditelji izjednačavaju disciplinu sa kaznom. Disciplinu definišite na neke druge načine, uključujući i kao „instrukcije“, „obuku koja ispravlja, oblikuje ili usavršava mentalne sposobnosti ili moralni karakter“. Korisna je ideja da je disciplina način da se dete vodi ili usmerava. Postoje posledice na ponašanje koje biramo kao pojedinci, ali mnogo puta kažnjavamo decu zato što su u razvojno normalnom stanju.

Eda Lešan, u svom radu, „Molim vas, ne udarajte svoju decu“, objavljenom u proleće 1996., piše: „Disciplina je mnogo klevetana reč, često povezana sa kaznom i lišavanjem. Ipak, disciplina se zapravo odnosi na smernice koje mi kao roditelji s ljubavlju dajemo svojoj deci da im pomognemo da urade prave stvari iz pravih razloga – da im pomognemo da izrastu u sigurne, srećne osobe koje vole i sposobne su da uđu u svet sa poverenjem u sopstvenu sposobnost da uspeju u onome što su naumili."

„Imajte na umu da reći da deca podjednako zaslužuju dostojanstvo i poštovanje ne mora da znači da je sam odnos jednake snage. Kao roditelj, imate širi pogled i više životnog iskustva iz kojeg možete da crpite, a to su sredstva koja donosite detetu kao njegovom odraslom staratelju. Vi takođe snosite više odgovornosti za izbore koji okružuju dete nego ono.”

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Tata balerina i podrška ćerkici TikTok/withherownhands