Najštetniji deo besa deteta nije ono što vaše dete radi, već ono što vi ne radite da biste ga na vreme zaustavili. Pokušajte sa ovim tehnikama kako biste zajedno prevazišli problem i smirili situaciju.

Uverite se da je na bezbednom

Ako vaše dete šutira, udara, pljuje , baca stvari, baca se na zemlju ili u zidove ili lupa glavom o zid, pod, onda postoji potencijalna opasnost. Ako vidite da dolazi do napada besa, pokušajte da smirite situaciju, ako je moguće, bez popuštanja (na taj način potkopavate svoj autoritet).Ako ne možete da sprečite napad besa, uverite se da je vaše dete na bezbednom, mekom mestu. Vežite mu pojaseve u auto sedištu ili kolicima ako ste napolju ili se premestite u prostor sa tepihom sa jastucima okolo, u krevet, ako ste kod kuće. Držite se dalje od podova od tvrdog drveta i pločica, područja sa nameštajem koji ima oštre uglove.

Pokušajte da komunicirate jasno

Kada vaše dete bude bezbedno, pokušajte da shvatite šta se krije iza besa. Ako je u pitanju bes izazvan frustracijom, pogledajte da li možete da pomognete svom detetu tako što ćete mu dati načine da izrazi ono što oseća. Svaki put kada budete u mogućnosti da to uradite, korak ste bliže manjem broju napada besa. Vašem mališanu nedostaju osnovni jezik i veštine snalaženja koje su potrebne da bi se izborio sa nezavisnošću, pa mu je potrebna vaša pomoć. Potražite oko sebe tragove o tome šta bi mogao biti problem i pomozite mu da ga reši na miran i jasan način. Mnogo puta se ove vrste izliva besa lako rešavaju kada se spustite na nivo vašeg mališana. Na primer, prazna šoljica, neprijatan šav na čarapama ili nesnalaženje šta da uradi u vezi sa bolom od ujeda mrava, sve su to savršeno razumna objašnjenja za tantrum koji ne zahteva disciplinu, ali zahteva mnogo empatije.

Držite svoje dete da biste ga smirili

Ako izgleda da vaše dete ne može da se smiri nakon nekoliko minuta, pokušajte da ga držite blizu sebe. Ponekad se može toliko zaneti svojim besom da mu je potrebna vaša pomoć da preuzme kontrolu nad sobom. Ne držite ga previše čvrsto, ali ni ne puštajte ga. Možete ili da ćutite ili govorite veoma tihim, sporim glasom da biste ga uverili da će sve biti u redu i da treba da se smiri. Obično će vaše dete plakati još nekoliko minuta, a zatim će vam se nekako srušiti u naručje, u tom trenutku možete pokušati da mirno rešavate problem ili koristite tehniku kao što je odvraćanje pažnje ili preusmeravanje .

Ne dozvolite da vaša reakcija podstakne bes

Neki mališani izazivaju bes manje zbog frustracije oko rešavanja problema, a više iz napora da vas navedu da radite ono što žele. Ako ste svom detetu rekli „Ne“ na neki zahtev ili ste mu rekli da treba da uradi nešto što ne želi, rezultat može biti iznenadni bes. U ovom slučaju, disciplina je najbolji način da se reši problem. Upozorite svoje dete da treba da prestane da izaziva bes ili će morati da ode u kaznu, a zatim ga sledite ako ne prestane.

Možda to ne shvatate, ali ako je vaše dete u stanju da izvuče iz vas reakciju svojim svojim lošim ponašanjem, onda će shvatiti da njegova metoda funkcioniše. Začarani krug počinje kada on napada besom, a vi to popuštate iznova i iznova. Još gore je kada pokušavate svom snagom da se oduprete nekoj dečijoj želji, a vaše dete namerno radi nešto loše što je privuklo pažnju prošli put. Dosledna disciplina za namerne iznenadne napade besa takođe nije štetna

Šta privlači više pažnje roditelja od povređenog deteta?

Mnoga mališana su to shvatila i mogu da lupaju glavom ili čak zabijaju prste u sopstveno grlo. U tim situacijama, važnije je nego ikada da ostanete pod kontrolom i budete dosledni disciplini. Opet, prvo i najvažnije, uverite se da je vaše dete na bezbednom mestu, ali nemojte se plašiti šta bi vaše dete moglo da uradi. Izaberite posebnu lokaciju za odmor sa puno jastuka za uporne fizičke napade besa.

Nemojte pridavati bespotrebnu pažnju niti se prepuštajte onome što je izazvalo bes ili ćete sigurno da pojačate postupke vašeg mališana. Nemojte reagovati sa iznenađenjem ili šokom ili će vaše dete shvatiti da je na pravom putu da promeni vaše ponašanje, a ne da vi promenite njegovo.

Ni vremenska ograničenja, odlazak u kaznu, ćošak, neće naškoditi vašem detetu. Upravo suprotno, ona će smanjiti nepoželjna i možda štetna ponašanja koja vaše dete pokazuje. Samo budite sigurni da ste svesni razlike između jednostavne frustracije i one koja je smišljena da manipuliše situacijom u korist vašeg mališana.

Mama pokazala kako se dete igra u blatu TikTok/ cleidianeolivei19

 (Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO