Napadi besa dece, kada im se ekran oduzme, mogu ukazivati na različite poremećaje ponašanja pa i psihičke probleme. U videu koji je podigao buru na društvenim mrežama, vidi se potpuno uništen stan, u kome je kako se prenelo, dečak od 12 godina iz revolta sve polomio. 

 Njegova očajna majka je i podelila zastrašujuć snimak, koji je dobio ogromnu pažnju, ali istina iza celog slučaja je još teža. Dečak je bio stariji nego što su mnogi mediji preneli, ima kako mama kaže 15 godina, fizički je jako krupan i od malena pati od mentalne bolesti. Njegov napad besa je nažalost, njihova svakodnevica, još od malena.

Postavlja se i dalje pitanje na šta sve može da ukazuje napad besa, afektivno, nekontolisano ponašanje, kojima su roditelji često svedoci, kada svojoj deci oduzmu tablet, mobilni telefon, laptop ili kompjuter, šta je zavisnost od ekrana.

Šta izaziva izlive besa kod dece kojima se oduzme uređaj

U više studija, prekomerno vreme ispred ekrana je povezano sa školskim problemima, besom, agresijom, frustracijom, depresijom i drugim emocionalnim problemima. Preterana stimulacija uzrokuje da deca imaju loš fokus i iscrpljuje njihovu mentalnu energiju, što često dovodi do eksplozivnog ponašanja, kako prenosi Allina health. Problemi u ponašanju takođe mogu nastati iz:

  • manje vremena za interakciju  sa porodicom i prijateljima i prirodom
  • manje vremena angažovanja u drugim aktivnostima koje su više
    opuštajuće, kao što su umetnost i sport, čitanje i koje mogu pomoći da se
    nosite sa frustracijama zbog drugih problema
  • manje vremena za zabavu, na primer na igralištu sa prijateljima
  • poremećaj sna, što može izazvati poremećaj raspoloženja i kognitivne probleme
  • nedostatak fizičke aktivnosti, što takođe može uticati na raspoloženje

Upravljanje besom posle ekrana

Kada se nosite sa besom deteta pred ekranom, rešenja moraju biti dosledna, postaviti jasna očekivanja i sledite ih.

  • Odredite redovne sate korišćenja ekrana i držite ih se.
  • Dajte svojoj deci odbrojavanje. Deca nisu dobra u praćenju vremena, posebno kada se igraju ili gledaju video. Petnaest minuta pre isteka vremena ispred ekrana, dajte im upozorenje, a zatim ih pratite u koracima od pet minuta.
  • Sistem nagrada/kazni funkcioniše za mnogo dece. Kada se dese ispadi, možete oduzeti vreme ispred ekrana. Kada vidite pozitivno ponašanje, možete dozvoliti malo više vremena ispred ekrana ili nagraditi drugom aktivnošću po njihovom izboru.
  • Kada dođe vreme da isključite ekran, ne dozvolite da budete uvučeni u svađu oko pravila.
  • Razmislite o korišćenju aplikacije ili usluge koja automatski ograničava vreme ispred ekrana ili isključuje WI-Fi pristup uređajima vaše dece u određenim trenucima – na taj način nećete vi sprovoditi pravila.
  • Znaci upozorenja zavisnosti od ekrana i šta možete da uradite
  • Kako možete znati da li je vaše dete navučeno na ekrane i da će se verovatno uznemiriti kada mu kažete da je vreme da prestane? Evo nekoliko znakova na koje treba obratiti pažnju:
  • njihov mobilni uređaj ili ekran prva stvar koju vide kada ustanu ujutru, a poslednja stvar pre nego što odu u krevet
  • imaju vrlo malo drugih aktivnosti u kojima uživaju ili u kojima učestvuju
  • primetite simptome odvikavanja kao što su bes i iznenadni napadi besa kada ih zamolite da isključe uređaj
  • vidite uticaje na njihovo zdravlje kao što su bol u leđima i naprezanje očiju.

Preporučeno vreme ispred ekrana za decu

Većina nas se slaže da deci ne treba dozvoliti previše vremena ispred ekrana. Ali koliko vremena pred ekranom deca treba da imaju? Američka akademija za pedijatriju (AAP) preporučuje potpuno izbegavanje ekrana za decu mlađu od 18 do 24 meseca, osim za ćaskanje sa porodicom. AAP takođe preporučuje ograničavanje vremena ispred ekrana za decu uzrasta od 2 do 5 godina na samo jedan sat dnevno visokokvalitetnog programa. Za decu od 6 godina i stariju, porodice treba da imaju dosledna ograničenja i da postave čvrste granice kao što su vreme obroka bez ekrana i van spavaće sobe.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Digitalna demencija kod dece TikTok/stricek_dusko