Treći krajnik ili adenoidi obavljaju važan posao kao borci protiv infekcija kod beba i male dece. Ali oni postaju manje važni kako deca rastu i telo razvija druge načine za borbu protiv bakterija. Kod dece, adenoidi obično počinju da se smanjuju nakon 5. godina starosti i često praktično nestaju do tinejdžerskih godina.

Šta su uvećani adenoidi?

Pošto adenoidi hvataju klice koje ulaze u telo, adenoidno tkivo ponekad privremeno nabrekne (postaje uvećano) dok pokušava da se bori protiv infekcije. Alergije takođe mogu da ih povećaju.

Otok ponekad sam prolazi. U drugim slučajevima, adenoidi se mogu inficirati (tzv. adenoiditis). Ako se ovo dešava često, lekar će da preporuči njihovo uklanjanje. Krajnici i adenoidi se mogu ukloniti istovremeno, ali ne uvek.

Koji su znaci i simptomi uvećanih adenoida?

Deca sa uvećanim adenoidima mogu da:

  • imaju probleme sa disanjem kroz nos
  • dišu na usta (što može dovesti do suvih usana i usta)
  • pričaju kao da su im nozdrve stisnute
  • imaju bučno disanje
  • imaju loš zadah
  • hrču
  • imaju česte ili hronične (dugotrajne) infekcije nosa ili sinusa
  • imate infekcije uha, tečnost u srednjem uhu i gubitak sluha
  • zaustavljaju disanje na nekoliko sekundi tokom spavanja (opstruktivna apnea za vreme spavanja)

Apnea može dovesti do poremećaja sna. Ovo zauzvrat može izazvati probleme sa učenjem, ponašanjem, rastom i srcem, a ponekad i mokrenjem u krevetu.

Kako se dijagnostikuju uvećani adenoidi?

Lekar će da proveri detetu uši, nos i grlo i opipa vrat duž vilice. Da bi izbliza pogledao, tražiće rendgenske snimke ili da pogleda u nosni prolaz.

Šta je adenoidektomija, operacija trećeg krajnika?

Adenoidektomija je hirurško uklanjanje adenoida. To je jedan od najčešćih hirurških zahvata koji se rade na deci, zajedno sa uklanjanjem krajnika. Ako natečeni adenoidi smetaju detetu i ne reaguju na lekove, zdravstveni radnik može preporučiti adenoidektomiju.

Šta se dešava pre operacije?

Detetu sa opstruktivnom apnejom za vreme spavanja je nekad potreban rendgenski snimak ili studija spavanja (polisomnogram) pre procedure. Ovo omogućava lekarima da vide koliko postoji začepljenje nosa. Lekar za uho, nos i grlo pogledaće i nos pomoću svetla ili kamere.

Lekark će vas obavestiti da li vaše dete treba da prestane da uzima lekove nedelju ili dve pre operacije. Takođe ćete saznati šta i kada vaše dete može da jede i pije pre operacije, pošto stomak mora biti prazan na dan adenoidektomije. Možete pomoći tako što ćete da pripremite dete razgovorom o tome šta da očekuje tokom oporavka od operacije.

Šta se dešava tokom operacije

ORL hirurg će uraditi operaciju u operacionoj sali. Vaše dete će dobiti opštu anesteziju. Anesteziolog će pažljivo posmatrati i održavati anesteziju tokom procedure. Operacija se radi kroz otvorena usta deteta — nema posekotina na koži i vidljivih ožiljaka. Obično možete ostati sa svojim detetom do neposredno pre operacije. Onda ćete ponovo biti sa njim dok se budi i oporavlja.

Nakon adenoidektomije

Dete će se probuditi ubrzo posle operacije. U većini slučajeva, deca mogu da odu kući istog dana kada je izvršena procedura. Neki će možda morati da ostanu preko noći radi posmatranja. Tipičan oporavak nakon operacije krajnika često je nekoliko dana blago bolan i nelagodan, što znači bol u grlu, curenje iz nosa, bučno disanje ili loš zadah.

Za manje od nedelju dana nakon operacije sve bi trebalo da se vrati u normalu i problemi izazvani adenoidima bi trebalo da nestanu. Nema šavova o kojima bi trebalo da brinete, a adenoidno područje će zaceliti samo od sebe.

Rizici

Većina dece nema ozbiljne nuspojave ili probleme zbog operacije krajnika. Ali postoje rizici sa bilo kojom operacijom, uključujući infekciju, krvarenje i probleme sa anestezijom. Razgovarajte sa lekarom pre procedure o rizicima i koristima.

Kako pomoći detetu da se oseća bolje?

Dajte detetu lek protiv bolova prema uputstvu ekara. Ponudite puno tečnosti. Većina dece može normalno da jede i pije u roku od nekoliko sati nakon operacije, ali samo meku hranu, poput pudinga, supe, ili pire krompira. Deca bi trebalo da se opuste nekoliko dana nakon operacije. Poštujte uputstva lekara o aktivnostima deteta tokom nedelju dana nakon operacije i kada je u redu da se vrati u školu ili vrtić.

Kada treba da pozovem doktora?

Pozovite doktora ako dete:

  • ima temperaturu
  • povraća nakon prvog dana ili nakon uzimanja leka
  • ima bol u vratu ili ukočenost vrata koja ne nestaje lekom protiv bolova
  • ima problema sa okretanjem vrata
  • odbija da pije
  • ne piški bar jednom u 8 sati

Odmah potražite medicinsku pomoć ako dete:

  • ima krvarenje iz nosa koje oblaže jezik duže od 10 minuta
  • ima krvarenje nakon prvog dana
  • povraća krv ili nešto što liči na talog kafe

Šta još treba da znam?

Iako su adenoidi deo imunog sistema, njihovo uklanjanje ne utiče na sposobnost tela da se bori protiv infekcija. Imuni sistem ima mnogo drugih načina da se bori protiv mikroba.

BONUS VIDEO

Šta treba imati pri ruci kad se dete razboli TikTok/beachgem10