Zdravlje deteta je najvažnije za svakog roditelja i svako bi voleo da dete zaobiđu svi virusi, prehlade i slične bolesti. Međutim, to nije moguće, ali postoji nešto što može da pomogne deci, a to je jačanje imuniteta.

Neke namirnice mogu da pomognu u jačanju imuniteta mališana, ali postoje i neke druge stvari koje će pomoći da dete bolje podnosi promene spoljašnjih temperatura i uslova. Svedoci smo da se klima značajno promenila, pa smo često suočeni sa temperaturnim skokovima i naglim padovima, što nije lako da deca podnesu, zato pedijatar, alergolog-imunolog dr Pavel Berezhanski ima savete oji će mališane prekaliti.

Takozvano kaljenje je metod koji povećava otpornost tela na razne infekcije i pomaže deci da podnesu promene spoljašnje temperature, vlažnosti, hladnoće, lakše i da se ne razbole. Kaljenjem se utiče na autonomni nervni sistem i mikrocirkulatorni sistem, a svime zajedno – na opšti imunitet.

Evo šest pravila dr Berezhanskog za kaljenje mališana.

1. Morate da počnete od rođenja. Od prvog meseca života beba se ostavlja neobučena na vazduhu nekoliko minuta, pri temperaturi od 22 stepena, da bi se zatim postepeno smanjivalo do 20 stepeni kada je beba stara dva, tri meseca, rekao je doktor za portal aif.ru.

2. Razlika u temperaturi ne treba da bude više od dva do četiri stepena, to se odnosi i na vodu i na vazduh. Kaljenje ne zahteva ekstremno niske temperature, pa dr Berezhanski ističe da ne možete da sipate ledenu vodu na dete, kupate ga u ledenim kupkama, terate ga da trči ulicom golo do pojasa ili da hoda boso po snegu. Takve esktremne stvari bi mogle da loše utiču na nervni i kardiovaskularni sistem i utiče na lučenje hormona stresa kod deteta, što bi za posledicu imalo slabljenje imuniteta.

3. Ne grejte previše prostorije.Temperatura bi u sobama u kojima dete boravi tokom dana trebalo da bude između 19 i 21 stepen, zimi maksimalno 22 stepena. Vlažnost bi uvek trebalo da je do 55 odsto. Noću treba provetriti prostorije, a savet pedijatra je da temperatura u sobi tokom spavanja bude između 18 i 20 stepeni.

4. Dva do tri puta nedeljno možete dete da pospete dva do tri stepena hladnijom vodom od one koju inače koristite za kupanje. Ali, morate biti obazrivi i imati na umu da to nije preporučljivo za decu koja imaju neurološke patologije, naglašava dr Berezhanski. Svakako, nije loše da se o tome konsultujete sa svojim pedijatrom.

5. Ne zaboravite redovno vetrenje prostorija! Kada dete napuni godinu i po dana, možete polako da ga učite da ostaje u prostoriji dok je vetrite – ali imajte na umu da temperatura u prostoriji ne bi trebalo da bude viša od četiri stepena u odnosu na spoljašnju.

"Iz mog iskustva sa naše četvoro dece, mogu da kažem da kratkoročno rashlađivanje dobro funkcioniše. Na primer, dete spava u jednoj sobi, za to vreme mi provetrimo drugu. Kada se dete probudi, on prolazi kroz tu rashlađenu sobu (razlika je oko četiri-pet stepeni), provodeći bukvalno dve-tri sekunde u njoj. To je veoma dobro za kaljenje i stimulaciju neurovegetativnog sistema", ispričao je pedijatar.

6. Šetajte dvaput dnevno. Trebalo bi da izvodite dete napolje, bez obzira na to kakvi su vremenski uslovi, samo je važno da ga dobro obučete. U vezi sa tim, doktor savetuje da zapamtite sistem jedan, dva, tri, što znači da dete leti nosi jedan sloj odeće, tokom proleća i jeseni dva sloja, a zimi tri. Korisno pravilo za decu mlađu od godinu i po dana je "plus jedan, plus dva" – leti mu treba obući sloj više nego što nose odrasli, a zimi dva sloja više.

Na kraju, lekar ističe da su za dete najvažniji prvih hiljadu dana života. Sve navike koje do tada stekne, ostaće mu tokom celog života.

BONUS VIDEO:

Prirodan antibiotik TikTok/eliyahmashiach2

(Yumama/N. Z.)