Čim krenu jesenji i zimski meseci, naročito među decom su respiratorne infekcije vrlo česte. Pored korone, javlja se grip, prehlada i još različitih infekcija uzrokovanih virusima i bakterijama.

Kada dete dobije temperaturu ili počne da kašlje, kija, svi se pitamo da li je u pitanju korona ili nešto drugo. "Razlikovati bilo koji respiratornu infekciju od korone je teško, zato što kovid vuče sa sobom mnoge simptome, i to ne samo respiratorne, već i stomačne, bar kod dece. Kod nas u ambulanti, ukoliko dete ima temperaturu, obavezno odradimo pregled, laboratorijske analize, a najčešće decu testiramo na kovid, da bismo dijagnostički isključili tu infekciju", naglašava doktorka Marija Golubović, školska lekarka u Domu zdravlja "Savski venac" za RTS.

Doktorka je naglasila da, ipak, razliku u odnosu na alergiju lako možemo napraviti, jer ona nikad ne dovodi do temperature.

Često se desi situacija da oba roditelja imaju kovid infekciju, a da dete ima samo lakše simptome prehlade, koji traju dan, dva. "Najčešće i dete bude zaraženo, ali ima mnogo blažu kliničku sliku, nekad i bez temperature. Ta deca su prošla inkubaciju od 14 dana i bila u izolaciji, tako da su zaštićena, ne prenose bolest svojim vršnjacima", objašnjava doktorka.

Doktorka se osvrnula i na vakcinaciju dece koja imaju više od 12 godina. "Na taj način deca štite pre svega sebe, ali i vršnjake i ukućane i sprečavaju širenje bolesti. Vakcina koja je preporučena za decu stariju od 12 godina je Fajzer, jer su to potvrdile studije i preporučila Svetska zdravstvena organizacija, ali je i naša Agencija za lekove to odobrila", dodala je doktorka Golubović.

izvor: yumama