Kako je virus korona u jeku, a tokom jeseni su tu i ostali virusi, deca često dođu kući zapušenog nosa i kašlju. Simtome virusa korona možete prepoznati. Na teritoriji Beograda, 70 posto zaražene dece su školarci.

"Klinička slika je, srećom, uglavnom blaga, kreće se i postepeno nastupa - od zapušenosti nosa, curenja nosa, bola u grlu, glavi, povišena telesna temperatura, od lako povišene do visoko febrilne dece, mučnina i retke stolice se mogu javiti..." objasnila je za RTS doktorka Aneta Jovanović, načelnica Pedijatrije u Domu zdravlja Palilula.

Ona je ispričala i kako izgleda tok bolesti kod najvećeg broja mališana. "Srećom, za par dana deca budu dobro i potrebno je da roditelji decu dovedu na testiranje da bi se ispitalo da li se radi o kovid 19 ili nekom drugom respiratornom virusu", dodala je ona.

Doktorka Aneta posavetovala je roditelje da ne dovode decu lekaru odmah prvog dana, zbog validnosti testova. Tek drugog, trećeg dana od pojave simptoma pokazaće se pravo stanje.

Kada je u pitanju lečenje dece, njima se obično prepisuju paracetamol ili brufen i, naravno, mirovanje.

Doktorka Aneta objasnila je kada treba roditelji da reaguju. "Ukoliko primete da je dete nakon tri do pet dana bolesti visoko febrilno, da temperaturu ne mogu da obore lako, da dolazi do opšte malaksalosti, kratkoće daha, intenzivnog kašlja koji se ne zustavlja lako, ukoliko postoji gubitak apetita, svakako treba dovesti dete na kontrolni pregled", objasnila je ona, dodavši da je veoma mali broj dece koja završavaju sa komplikacijama.

Ipak, ona dodaje da neki mališani imaju malo veći rizik od ostalih da imaju teže simtpome. "Visokorizična grupa su gojazna deca, deca koja imaju neko hronično oboljenje, kao što je dijabetes, bronhijalna astma, neurološka oboljenja, hematoonkološki bolesnici - za njih je poseban rizik", naglasila je doktorka Aneta.

izvor: yumama