Od prvog dana je važno da se iz bebinih usta uklone ostaci hrane, a postupak je jednostavan - uz malo maminog ili tatinog strpljenja, dovoljno je parče sterilne gaze i čista voda.

O tome kako da zubi porastu zdravi, razgovarali smo sa Julijanom Bukumirović, specijalistom dečje i preventivne stomatologije u Domu zdravlja Novi Beograd.

Kada se počinje sa prvom negom?

- Da bi zubi bili zdravi, sa negom bi trebalo da se počne odmah po

Najvažnije je da dete legne uveče sa čistim zubima, jer zbog slabijeg lučenja pljuvačke tokom sna izostaje samočišćenje, a to uslovljava pojavu karijesa

rođenju, i to redovnim čišćenjem sluzokože usta i jezika. Pravilno i optimalno je da se ovaj vid higijene obavlja ujutru, zatim posle svakog obroka (podoja), i uveče pred spavanje, a najmanje dva puta u toku dana - ujutru i uveče. Večernje pranje je naročito važno, jer je u toku noći slabije lučenje pljuvačke i dolazi do pojave mlečca ili soora (belih naslaga na sluzokoži usne duplje i jeziku), koji je štetan za zdravlje usta deteta.

Kako i čime se čiste bebina usta?

- Od rođenja do kraja prve godine se čiste gazom koja je natopljena u vodi, i to blagim brisanjem

Šta je mlečac (soor) i kako ga se rešiti? Bebe su u toku prve godine života naročito podložne monilijazi (gljivičnoj infekciji) poznatijoj kao soor ili mlečac. U pitanju je bolest koju izazva gljivica Candida albicans, a ispoljava se u vidu belih naslaga na jeziku i nepcu. U tim slučajevima pomaže brisanje bebine usne duplje i majčine dojke rastvorom sode bikarbone, uz konsultovanje sa pedijatrom o daljim postupcima.

bebinog jezika i usne duplje (desni i nepca). Sa navršenih godinu dana, za higijenu usta i zuba se koristi četkica. Važno je da bude mekana, da je od veštačkog vlakna, i da je zaobljena. Od prve, pa sve do kraja treće godine, dovoljni su četkica i voda, a minimalan broj pranja je dva puta - ujutru i uveče. Najvažnije je da dete legne uveče sa čistim zubima, jer zbog slabijeg lučenja pljuvačke tokom sna izostaje samočišćenje, a to uslovljava pojavu karijesa.

Od kog uzrasta se za pranje zuba uvodi i pasta?

- Sa pastom se počinje sa pune tri godine, i to tako što se malo paste stavi na suvu četkicu, bez prethodnog kvašenja, i „na suvo“ očiste zubi. Potom je neophodno dobro ispiranje vodom, da se pasta izbaci.  Redovno pranje usta i prvih zuba ne sprečava eventualnu pojavu karijesa u kasnijem uzrastu, ali je važno jer stvara naviku deteta da održava pravilnu oralnu higijenu. To će, svakako, uticati da ono ima zdrave zube.PageBreak

Zbog čega neka deca dobiju karijes čak i mlečnih zuba?

- To se najčešće dešava zbog toga što deca u toku noći piju zaslađene napitke na flašicu, posle čega se zubi ne operu, pa dolazi do pojave teškog oblika karijesa - cirkularnog karijesa. On se veoma brzo širi, pa deca rano ostanu bez zuba, pošto se oni usled karijesa polome. Stomatolog ima teškoća sa takvom decom, jer su uplašena kada dolaze kod njega. Pored toga, njihov problem je i estetske prirode, zbog čega često trpe zadirkivanja druge dece.

Kada se preporučuje prvi pregled stomatologa?

- Prva poseta stomatologu je poželjna već u šestom mesecu,

Redovno pranje usta i prvih zuba ne sprečava eventualnu pojavu karijesa u kasnijem uzrastu, ali je važno jer stvara naviku deteta da održava pravilnu oralnu higijenu

a roditeljima savetujemo da dođu i ranije, da bi se upoznali sa značajem i načinom održavanja oralne higijene kod deteta.

Na čemu stomatolozi posebno insistiraju u Savetovalištu za odojčad?

- U Savetovalištu za odojčad i stomatološke preglede insistiramo na prirodnoj ishrani (dojenju) makar do šest meseci bebinog života, pre svega zbog sastava majčinog mleka, ali i samog akta sisanja, koji utiče na pravilan razvoj sistema organa za žvakanje. Ako se novorođenče dohranjuje, preporučujemo da to bude kašičicom ili anatomskom cuclom sa malim otvorom, jer ga time podstičemo na akt sisanja.


Naš savet je, takođe, da se voda ili čaj daju bez ikakvog zaslađivača, a ukoliko dete koristi „varalicu“ - ne treba je umakati ni u kakav slatkiš (šećer, med), jer i to uslovljava pojavu cirkularnog karijesa. Kada se radi o zdravlju zuba i celog sistema za žvakanje, insistiramo na hrani bez pasiranja - da bi dete moglo da žvaće. Jer, žvakanjem normalno razvija sistem organa za varenje, kao i muskulaturu koja to omogućava.

Mira Ajbl