Prijateljstva su važan deo života, a mnoga najčvršća započinju još u detinjstvu. Bilo da vaše dete sada polazi u predškolsko ili prvi razred, a možda je i mlađe ili starije od toga, ali mu sklapanje prijateljstava ne ide sjajno, evo šta možete da uradite da mu pomognete.

Psihološki savetnik i mentor za roditelje Džuda Rejčam objasnio je kako da olakšate detetu da stiče nove drugare.

Zajedno radite na važnim veštinama

Razgovarajte sa detetom o tome šta čini dobrog prijatelja, vežbajte sa njim veštine poput slušanja, deljenja, pravljenja kompromisa i pregovaranja.

Možete da razgovarate o takvim primerima iz svakodnevnog života, knjiga i filmova. To će pomoći detetu da shvati šta je dobar prijatelj, a takođe možete da podstičete i sticanje prijateljstava izvan škole – na treningu, u parku...

Pomozite mu da stekne samopouzdanje

Ako je vaše dete stidljivo, to može da mu oteža sticanje i održavanje prijateljstava. Dajte detetu dosta prilika da se povezuje i komunicira sa vama na načine koji su prijatni. Vežbanje ovih veština će mu pomoći da stekne samopouzdanje da to isto radi i sa drugima.

Igrajte se jedan na jedan sa detetom kako bi moglo da vežba socijalne veštine i produbljuje prijateljstva bez boravka u grupi. Organizujte igre sa drugarima tako da to budu aktivnosti u kojima dete uživa, to će mu pomoći da lakše prevaziđe početnu stidljivost, piše childrensmentalhealthweek.org.uk.

Pokažite mu kako izgledaju zdravi međuljudski odnosi

Zdrav odnos između roditelja i drugih bliskih odraslih osoba pomaže deci da se dobro razvijaju, uključujući i njihov emocionalni razvoj. Prosto, mališani "cvetaju" kada oko sebe imaju tople, brižne međuljudske odnose u kojima se osećaju poštovano i cenjeno.

Pokazujući na sopstvenom primeru kako izgledaju zdravi odnosi sa drugima, pomažete detetu da i samo uvidi šta treba da očekuje od prijatelja, ali i da prepozna prijateljstva koja nisu zdrava i pozitivna.

Uverite ih da je normalno da prijateljstva ponekad prestanu

Deca se menjaju, sazrevaju, menjaju se njihova interesovanja, pa je tako normalno da se menjaju i njihova drugarstva. Zato je važno da detetu objasnite da je važno da ima prijatelje u školi, recimo, ali i da je savršeno normalno da poneka prijateljstva prestanu, kao i to da prijatelji ne moraju uvek u svemu da se slažu.

Objasnite mu kako da započne priču

Ponekad je deci najteže da započnu priču sa vršnjacima, ali dobra stvar je da mališanu možete pomoći tako što ćete sa njim vežbati kako da se predstavi nekome i kako da stekne nove drugare.

Ponekad to znači da dete treba da nauči kako da postavi pitanje ili pozove drugo dete da se igraju zajedno, zato mu pomozite da smisli pitanja koja mogu da mu pomognu u takvim situacijama:

  • Da li želiš da igramo fudbal ili nešto drugo na odmoru?
  • Mogu li da sedim sa tobom na času?
  • Hoćeš li da se igramo "jurke"?

BONUS VIDEO:

Deljenje igračaka u parku  TikTok/kiaraizabellaa