Roditelji predškolaca često imaju tremu i zabrinuti su pred upis u prvi razred. Da li ćete dete dobro proći na testiranju? Da li je potrebna posebna priprema? Šta ako se ne upiše? Da li je dovoljno zreo za đačku klupu? Sve ove, kao i mnogo drugih dilema opterećuje roditelje pred upis u školu. Sa druge strane, neki roditelji smatraju da je njihovo dete zrelo za školovanje i pre vremena, pa onda planiraju ranije testove i upis, iako se mnogi stručnjaci sa ovim ne bi složili.

Kako bismo olakšali mamama i tatama pred kojima su testiranja za 1. razred i upis, pitali smo pedagoga Teodoru Zarić da li je u redu da dete ranije krene u školu:

"Ne. Pored fizičke zrelosti koju procenjuje pedijatar, jednako je važno proceniti emocionalnu i socijalnu zrelost. Ovde bih važnost stavila na razvoj emocionalne zrelosti i značaj pripremnog predškolskog programa." - odgovorila je pedagog.

U poslednjih nekoliko godina neki roditelji plaćaju posebne pripreme za upis u 1. razred, upisuju decu na kurseve i časove. Mnogi stručnjaci smatraju da dolazak u školske klupe sa već potkovanim znanjem može da smanji interesovanje deteta za gradivo i učini da mu bude dosadno na časovima.

"Za tim zaista nema potrebe. Usvajanje akademskih znanja će deca učiti u školi. Ono što je detetu potrebno jeste igra, upoznavanje sveta oko sebe i podsticanje radoznalosti kod dece. Ove aktivnosti svakako treba koristiti za razvijanje fine i grube motorike, istrajnosti u aktivnosti i slično. Priprema bi zapravo bila da roditelji provode vreme sa decom tokom kog se upoznaju i tokom kog roditelj dete osnažuje da upoznaje svet oko sebe." - otkriva za Yumamu pedagog Teodora Zarić.

Primećeno je da je deci tokom testiranja na upisu za 1. razred zapravo najteže da zadrže pažnju, odnosno da se fokusiraju i istraju u zadacima. Pedagog ističe da to može biti jedna od posledica prekomernog konzumiranja sadržaja na ekranima:

"Možda je najznačajnije govoriti o temi slabljena pažnje kod dece i istrajavanju u izradi zadataka. S tim u vezi, je jako važno da korišćenje digitalnih uređaje, a najviše igranje igrica bude jako retko, a idealno da uopšte ne bude deo rutine. To vreme deca mogu da provedu u aktivnostima poput igre, sređivanja ličnost prostora, slaganja garderobe i ličnih predmeta, sporta, boravka napolju, a svakako i onim aktivnostima koje nisu omiljene, ali u njima istrajavaju."

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO:

SEOSKA ŠKOLA U SREMU OSTALA BEZ JEDINOG ĐAKA: Devojčica nije imala drugare i s porodicom se preselila u grad! Evo šta će preduzeti Kurir TV

(Yumama/T.A.S.)