Skoro tri meseca je prošlo od početka školske godine i deca su se već (ponovo) navikla na sedenje u školskim klupama. Neko se na to privikao lakše, neko teže, a neki roditelji kažu i da im se deca u školi lepo ponašaju, da ih nastavnici hvale, ali zato "polude" čim dođu kući.

Ako ste i vi primetili da dete čim pređe kućni prag počinje da vrišti, plače, valja se po podu ili slično, niste jedini. Zapravo, to nije ništa neobično, a terapeutkinja Džil Di Pjetro kaže da je ovakvo ponašanje dece posle škole rezultat nekoliko faktora: stresa od učenja, društvenog pritiska i umora.

Većina mališana koja su sklona ovakvom ponašanju kod kuće se u školi veoma lepo ponašaju. Ova promena zapravo znači da su za njih kuća i roditelji sigurno mesto gde mogu da izbace sav stres i umor.

Da li sva deca besne kada dođu kući

Bilo koje dete, uključujući i stariju decu, srednjoškolce, može da bude sklono izlivu emocija kada dođe kući. Međutim, deca kojoj je dijagnostikovan ADHD ili autizam su podložnija tome, jer se od njih traži da se suzdržavaju i kontrolišu kada su u školi, pa kada dođu kući njihov nervi sistem reaguje jer je preopterećen.

U zavisnosti od uzrasta, ovi izlivi emocija mogu da budu različiti. Na primer, mlađa deca će najverovatnije da plaču, vrište, svađaju se sa roditeljima ili na neki drugi način iskazuju bes. Kada su u pitanju starija deca, tinejdžeri, oni će prosto biti emotivniji nego inače, u smislu da se lako uznemire ili naljute, piše popsugar.com.

Izliv emocija može da bude iskazan i odbijanjem da dete uradi domaći zadatak ili da obavi neke svoje kućne obaveze, a takođe može da bude i agresivnije ili nervoznije u odnosu prema bratu ili sestri.

Šta možete da uradite

Nije lako nositi se sa ovakvim ponašanjem mališana, ali nekoliko stvari može da pomogne da napravite pozitivniju atmosferu kod kuće:

  • Napravite "neutralnu zonu" za dete
  • U raspored mu uvrstite pauze i držite ih se
  • Dajte mu slobodno vreme za igru
  • Dozvolite detetu da izrazi emocije na najbezbedniji mogući način
  • Nemojte lično da doživljavate njegove neuspehe

Imajte na umu da nema nikakve svrhe da pokušate da urazumite dete u trenutku kada ima izliv emocija, jer je u tom trenutku pod prevelikim stresom. Najbolje što možete da uradite je da ostanete smireni i da prosto budete tu za dete

Kako da sprečite izlive emocija posle škole

Naravno da je uvek bolje da nešto sprečite, nego da se borite sa posledicama, a kada su u pitanju izlivi emocija posle škole, evo šta može da pomogne da se to dešava ređe:

  • Dajte mališanu više slobodnog vremena posle škole, koje će da provodi napolju, slušajući muziku, čitajući, igrajući se... kako bi se mozak lakše izborio sa emocionalnim stresom.
  • Nemojte da opterećujete dete previše brojnim vannastavnim aktivnostima.
  • Trudite se da svakodnevica mališana bude bez nekih velikih promena, kada god je to moguće, kako bi dete znalo šta da očekuje tokom dana. Pridržavanje rutina će smanjiti stres i anksioznost kod dece, a samim tim će biti i manje šanse za ovakvo ponašanje tj. izliv emocija.

BONUS VIDEO:

Mamin trik za tantrume TikTok/jusssliv