Tradicionalno obrazovanje se pojavljuje kao mogući krivac, zašto kreativnost  i genijalnost dece opada kako sazrevaju, izazivajući diskusije o podsticanju orginalnog razmišljanja kako bi se oživela kreativnost dece koja im je urođena.

Krajem 1960-ih, Nasa je bila zainteresovana za zapošljavanje inovativnih umova. Da bi to postigli, nastojali su da razumeju prirodu kreativnog genija i naručili su studiju koju je vodio Džordž Lend.

Fokus je bio na maloj deci, uzrasta od 3 do 5 godina, koja su krenula na put otkrivanja kreativnosti. Grupa od 1.600 dece upisane u program Hed Start podvrgnuta je testu kreativnosti koji je prvobitno napravljen za Nasine regrute.

Rezultati su bili zapanjujući; 98% ove dece je proglašeno kreativnim genijima. Međutim, praćenje je otkrilo zabrinjavajući trend.

Genijalnost je pala na 30% sa 10 godina starosti dece i dalje na 12% sa 15 godina. U poređenju sa odraslima, samo sumornih 2% je zadržalo ovaj nivo kreativnog genija.

Džordž Land se tu nije zaustavio. Otišao je na TED tok binu da podeli ove nalaze. On je otkrio dva oblika mišljenja; divergentna, povezana sa maštom i novim idejama, i konvergentna, povezana sa rasuđivanjem i procenom.

Land je primetio zabrinjavajući scenario u oblasti obrazovanja; oba oblika razmišljanja su bila prisiljena da se gaje paraleno, što je dovelo do misaonog sukoba koji je potisnuo kreativnost. On je tvrdio da je ovaj obrazovni model, koji podstiče istovremeno divergentno i konvergentno razmišljanje, glavni krivac za pad kreativnog genija kada su deca prolazila kroz školu.

Landova studija, nazvana jednim od najdužih eksperimenata u istoriji, prikazala je očigledan problem. Činilo se da tradicionalni obrazovni sistemi guše prirodnu kreativnu snagu dece, pretvarajući ih u manje kreativne odrasle osobe.

Ovo iscrpno istraživanje Landa i njegovog tima otkrilo je hitnu potrebu; poziv na obrazovne promene radi negovanja, a ne potiskivanja urođene kreativnosti u deci.

Landovo istraživanje nagoveštava potencijalni zlatni rudnik kreativnosti, koji čeka da bude iskorišćen, ako se samo obrazovni sistemi pomere u korist divergentnog razmišljanja. Njegov rad ostaje suštinski važan, podstičući ponovno rasplamsavanje kreativnog genija u deci tako što će se ponovo razmotriti postojeći obrazovni principi. Njegovim očima, stvaranje kreativnog genija je slično ponovnom otkrivanju bezgraničnih maštovitih ideja koje smo imali sa samo pet godina.

BONUS VIDEO

Deljenje igračaka u parku  TikTok/kiaraizabellaa