Važno je da ostanete blizu deteta dok napad panike ne prestane. Ako ostane samo, može da se još više uplaši i zabrine. Usmerite njegovu pažnju na nešto što voli, zanima ga i smiruje. Razgovarajte s njim toplim tonom, govoreći: „Sa tobom sam“, „Sada ti se ništa loše neće dogoditi“.

Šta učiniti kada se dete jako plaši

Roditelji moraju da razgovaraju sa mališanom, da saznaju šta ga brine. Na primer, ako se probudi uplašen, možete ga uzeti u naručje i malo prošetati, pokazujući mu da ništa što ga je u snu uplašilo ne postoji u stvarnosti.

Prema rečima stručnjaka, do oko treće godine, mališani imaju tendenciju da se plaše stranaca. Kada se neko novi pojavi oko njih, oni plaču i žele da se sakriju. Ni u kom slučaju ne grdite dete. Ne dozvoli mu da vidi da se i vi plašite.

Još jedan čest strah među decom, posebno onom od dve do sedam godina, je strah od životinja. Dobar pristup je da počnete da crtate zajedno sa njim štene ili mače, koje možete što lepše da mu opišete. Pokažite mu slike štenaca ili mu kupite plišanu igračku. Postepeno, možete mu pustiti da mazi mirnog psa, koji je druželjubiv i razigran sa decom.

BONUS VIDEO

Šta pedijatrijska sestra ne dozvoljava svojoj deci TikTok/ josierosemueller