Sasvim je prirodno da se deca tokom odrastanja suočavaju sa raznim tipovima straha. Jedan od najčešćih strahova, koji posebno može negativno da utiče na odlazak u krevet jeste strah od mraka. Evo kako taj strah pretvoriti u prednost!

Šta da učiniti ako se dete plaši mraka?

Jedan od "strahova vezanih za uzrast" je strah od mraka. Dete od oko 1,5-2 godine može osećati anksioznost u mraku. U dobu od 4-5 godina, strah se može jače manifestovati, a zatim jenjavati. Oko 7 godina može doći do "pogoršanja". Dete može prestati da hoda mračnim hodnikom, plaši se da ostane u sobi, spava bez noćnog svetla, ponekad se deca plaše da zatvore oči "jer je tamo mrak".

Nakon što se manifestuje strah od mraka, bukvalno nakon 3 meseca - šest meseci, dete može početi da postavlja pitanja o smrti. (I važno je da se pripremimo za ova pitanja). Ovo doba je aktivan razvoj fantazijske sfere.

Vreme "hiperaktivnosti" desne hemisfere mozga – koja razlikuje "sve signale", sve vidi, sve čuje – a za analizu i objašnjenje joj još nedostaju funkcije leve hemisfere mozga.

  • Strah od mraka:
  • može biti povezano sa godinama
  • može biti posledica stresa pri rođenju,
  • može biti stečeno (ako je dete u mraku uplašeno glasnim zvukom ili nekim predmetom)
  • ili ga je neko od odraslih uplašio "baba Rogom" ili ga kaznio ostavljanjem u mračnoj sobi
  • strah može biti nasledan

Šta učiniti ako se dete plaši mraka?

Likovi iz knjiga i crtanih filmova, posebno oni koji su strašni i loši, mogu postati izvor straha. To je slučaj posebno ako su u knjigama za predškolce strašni likovi opisani, ali ne i jasno prikazani. Dakle, svaki put kada dete čita knjigu, ono drugačije zamišlja sliku strašnog junaka, svaki put ga transformiše, ne fiksirajući se na njega. I roditelji smenjuju čitanje knjiga sa gledanjem ilustracija, sa čitanjem, kada dete može i samo da mašta o tome koji svet i likovi su opisani u knjizi.

Važno je da zapamtimo da je beskorisno da detetu kažemo "nema čega da se plašiš", "ti si odrastao dečak/devojčica" – dečiji strah nema pol ni godine, nelogičan je za odrasle osobe, ali je potpuno realan. I važno je da ne ignorišete nijedan strah, već da shvatite da on zaista postoji u dečijem svetu.

Opasno je sramotiti ili smejati se detetu bilo kog uzrasta i pola – dete neće prestati da se plaši, počeće da misli da je ranjivo. Rad sa strahom može se obavljati na "teritoriji" straha – naime, na teritoriji "desne hemisfere" – prostoru igre i kreativnosti.

Važno je zapamtiti da se dete ne plaši mraka, već onoga što je u njemu. I važno nam je da preciziramo šta je tačno zastrašujuće, šta najgore može da se desi u mraku (tako postepeno "uključujemo" levu hemisferu i lakše nam je da razumemo prirodu straha i izaberemo metodu transformacije). Neko može da živi u mraku, neko može nekoga da uplaši, može da ukrade ili napadne, može biti čudovište itd, piše econet.ru.

Naš zadatak je da odemo na teritoriju straha i tamu pretvorimo u "alat" ili prijatelja. Evo šta može da pomogne:

  • Pozorište senki.
  • Igrajte se u mraku sa baterijskom lampom (sakrite "blago" u maloj neosvetljenoj prostoriji i tražite u mraku)
  • Stavite na zid zvezdano nebo
  • Anđeo čuvar - Ispričajte detetu priču o anđelu čuvaru, objasnite mu da ga neko uvek čuva i brine o njemu. Možete čak napraviti i figuru anđela čuvara od papira.
  • Napravite portret čudovišta (kada se nečega plašimo, pokušavamo da se distanciramo od toga, kada dozvolimo sebi da nešto prikažemo, dolazimo u kontakt i menjamo "unutrašnju sliku").
  • Crtanje na crnom papiru. Crni papir - mrak. (Možete da crtate belim flomasterom ili voštanim bojicama - samo crtanje na crnom papiru je divna terapija, možete se zalepiti na oči - "strašne" u mraku, a onda zamislite čiji su - jež, zeka, veverica , mačka).
  • Napravite zamku za loše snove ili nešto što može da živi u mraku (ispletite mandalu od niti, nacrtajte je).
  • Napravite alarm od radio aparata da biste se zaštitili od "strašila".
  • Napravite fenjere od papira.
  • Od 3,5 godine deca često igraju superheroje. Možete da "pretvorite" dete u superheroja sa tom supermoći koja će mu pomoći u mraku. Flomasterom možete nacrtati magično dugme na dlanu ili ruci, koje aktivira supermoći – vid u mraku, u prodavnicama igračaka postoje "špijunski kompleti" – sa naočarima za noćno gledanje.

Šta učiniti ako se dete plaši mraka?

Ispoljavanje strahova, strepnji, maštanja, histerije je sasvim prirodan deo odrastanja dece. Zahvaljujući činjenici da se dete može bezbedno i pouzdano razvijati kod nas, zahvaljujući tome što će dete dobiti iskustvo poštovanja i podrške, neki strahovi će nestati sami. Ponekad, kada strah značajno utiče na život i odrastanje deteta, potrebno je potražiti pomoć specijaliste.

BONUS VIDEO:

Mama koja ima 25 godina trudna je bez prestanka od 2014 TikTok/thechavezfamilyy

(Yumama/T.A.S.)