Konzumiranje paste je dobar način da se unesu potrebni nutrijenti (kalcijum, magnezijum, gvožđe, bakar, cink, kao i vitamini A, C, E). Kada se kombinuje sa ribom, npr. lososom, pasta je dobar izvor omega tri masnih kiselina.

Pasta je hrana bogata ugljenim hidratima (složenim), a siromašna mastima i solju (pola šolje kuvane paste ima oko 100 kilokalorija). Složeni ugljeni hidrati se duže vare, a to znači da duže održavaju sitost. Takođe, sporije odaju energiju, obezbeđujući je za naredne sate. Integralna pasta je bogata vlaknima koja snižavaju holesterol i regulišu rad creva.

Inače, pasta je napravljena od takozvanog semolina brašna, nastalog mlevenjem posebne vrste durum pšenice. Postoje dva tipa paste: sa jajima - taljatele, fetučine... i pasta bez jaja - napravljena od brašna, vode i malo soli, uglavnom obogaćena gvožđem i vitaminima B kompleksa. Može da bude i integralna, od celog zrna, a u tom slučaju sadrži više vlakana. Razni ukusi i boje se postižu dodatkom pirea od povrća.

Oblici u kojima se pasta proizvodi su brojni:

* kaneloni - cevasti, dugi četiri centimetra

* ditalini - sitni oblici

* farfale - mali, leptirasti

* makaroni - okrugli

* ravioli i tortelini - raznih oblika, šuplji, punjeni raznim sadržajem...

* vermiceli (špageti) - vrpčasti, dugi

* lazanja - pljosnati, pločasti  

Koji oblik će se konzumirati, zavisi od ukusa. Špageti, špagetini, farfale - dobro idu uz ređe sosove. Tortelini, ravioli, lazanje - idu uz gušće sosove, a dobri su i kada su zapečeni.

Pasta se jede uz dodatak povrća, ribe, živinskog i drugog mesa, začinjena maslinovim uljem, paradajz sosom... Trideset grama paste u kombinaciji sa ovim dodacima predstavlja kvalitetno jelo (veoma "sito"), koje se može dati detetu za ručak ili večeru. Pasta koja ne sadrži jaja može da se uvede u ishranu dece posle navršenih osam meseci.   

RECEPTI

Prolećna pasta

Potrebno je:

     - 100 g paste

     - pola glavice crnog luka

     - zreo paradajz

     - 50 g tikvica

     - 50 g šargarepe

     - 40 g narendanog sira

Priprema:

Pastu skuvati, ocediti. Na malo ulja izdinstati sitno iseckan crni luk, dodati šargarepu i tikvice, pa dinstati zajedno 10 minuta. Dodati isečen paradajz, sve zajedno prokuvati još 10 minuta. U to sipati oceđenu pastu, promešati i skinuti sa vatre. Posuti narendanim sirom.

Pasta sa me­som i šam­pin­jo­ni­ma

Po­treb­no je:

        - po­la šol­je isit­nje­nog ju­nećeg ili jag­njećeg me­sa

        - 50 g sec­ka­nih šam­pin­jo­na

        - ma­la tikvica, očišćena i isit­nje­na

        - pa­ra­dajz, ol­jušten i isit­njen

        - po­la ma­le gla­vi­ce cr­nog lu­ka

Pri­pre­ma:

Iz­din­sta­ti luk, do­da­ti me­so. Kad omekša, do­da­ti po­vrće. Za to vre­me sku­va­ti pastu, oce­di­ti. Po­mešati sa me­som i po­vrćem.

Pa­sta Bo­log­ne­ze (Špa­ge­ti Bo­lon­je­ze)

Po­treb­no je:

     - 150 g mle­ve­nog ju­nećeg me­sa

     - očišćen pa­ra­dajz

     - dve kašike ren­da­ne šar­ga­re­pe

     - kašika sec­ka­nog ce­le­ra

     - kašičica sit­no sec­ka­nog cr­nog lu­ka

     - kašika pa­ra­dajz pi­rea

     - kašičica ma­sli­no­vog ul­ja

     - 30 g špa­ge­ta

Pri­pre­ma:

Iz­din­sta­ti luk i me­so. Do­da­ti ce­ler i šar­ga­re­pu, pa din­sta­ti 15 mi­nu­ta. Za­tim do­da­ti pa­ra­dajz i pa­ra­dajz pi­re, pro­ku­va­ti još 15 mi­nu­ta. U međuvre­me­nu sku­va­ti špa­ge­te (10 minuta) i oce­di­ti ih. Sos iz­blen­di­ra­ti i pre­li­ti pre­ko špa­ge­ta.

Ma­ka­ro­ni u bešamel so­su sa si­rom

Po­treb­no je:

        - šol­ja krat­kih ma­ka­ro­na

        - šol­ja mle­ka

        - 50 g ren­da­nog si­ra

        - kašičica parm­e­za­na

        - kašičica bu­te­ra

        - kašika brašna

Način pri­pre­man­ja:

Sku­va­ti ma­ka­ro­ne pre­ma uput­stvu sa pa­ko­van­ja. Oce­di­ti i si­pa­ti u va­tro­stal­nu čini­ju. Ras­to­pi­ti bu­ter, do­da­ti brašno i mešati po­la mi­nu­ta, pa do­da­ti mle­ko i pro­ku­va­ti ne­ko­li­ko mi­nu­ta da bi se do­bio sos. Do­da­ti ren­da­ni sir i parm­e­zan, po­mešati i sta­vi­ti u pret­hod­no za­gre­ja­nu rer­nu. Za­peći dok ne do­bi­je zlatastu boju.

Prim. dr med Jasminka Komnenović, pedijatar - nutricionista