U prvim mesecima bebinog života, roditelji zaista imaju problema sa snom. U tom periodu je veoma važno da beba ima dobru ishranu, ali i dobar i kvalitetan san, kako bi se razvijala fizički, kognitivno i emocionalno. Kada i kako će beba, pa i vi postići kvalitetan san zavisi od velikog broja faktora - uzrasta, težine, temperamenta, okoline, ali i vaše svakodnevne rutine.
Dobra vest je da će, uz malo truda i puno strpljenja, beba početi da spava sve duže.
Šta prethodi spavanju bebe tokom cele noći:
- Moro refleks (bebin odgovor na stimuluse poput glasnih zvukova, promena temperature, naglih pokreta). Ovaj refleks obično nestaje do četvrtog meseca.
- Povećana ishrana, ali i dobijanje na težini.
- Smanjeno ili proređeno dojenje tokom noći.
- Povećana sposobnost umirivanja (sisanje prsta, šake ili cucle). Ovo joj pomaže da lako zaspi kada se probudi usred noći.
- Nemojte se iznenaditi ako vaša beba postigne druge stvari pre nego što počne spavati tokom noći. Mnogi čak puze i hodaju pre toga.
Nedovoljan san može loše uticati na rast i razvoj deteta.
Kada mogu očekivati da beba spava kroz noć?
Bebi obično treba između šest i osam meseci da spava više sati tokom noći. Ovo ćete postići brže eliminacijom noćnih obroka, koji se najčešće javljaju u to vreme. Kod beba koje sisaju, to može biti malo kasnije, jer se majčino mleko brže metaboliše.
Naravno, uvek treba imati na umu da je svako dete drugačije i ima svoj ritam.
Može se desiti da beba spava kroz noć nedeljama i mesecima, a onda dođu trenuci kada ima problema sa spavanjem. Može se desiti da usred noći beba počne usavršavati svoje veštine sedenja ili puzanja. Zato se pobrinite da tokom dana ima dovoljno vremena za takve stvari. Postoje i drugi problemi koji je mogu probuditi, poput bolesti, nicanja zuba, putovanja i promena u kući - sve to utiče na bebu. Ako vas nešto brine, najbolje je razgovarati s pedijatrom o tome.
Kako pomoći svojoj bebi da spava kroz noć?
Ako smatrate da je vaša beba spremna, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti. Počnite je stavljati na spavanje kada joj to odgovara prema uzrastu - oko 19, 19:30 za decu mlađu od godinu dana. Ako beba ostane budna do kasno, može postati preumorna, pa će joj biti mnogo teže zaspati, češće će se buditi i teže će ustajati ujutru. Takođe je dobra ideja da stvorite rutinu pred spavanje za decu stariju od četiri meseca. Bebama treba navika jer ih to čini sigurnima, pa nemojte čitati priču jedne noći, a sledeće preskočiti.
Iako zvuči jednostavnije staviti bebu u krevetić tek kada zaspi, bolje je to ne raditi. Stavite je budnu, pa je uspavajte, jer će tako naučiti kada je vreme za spavanje. Noću, kada se probudi, ponovo će zaspati na istom mestu. Imajte na umu da tišina u sobi ne znači uvek i da dete spava. Deca se često bude tokom noći, što je normalno. Međutim, ako beba ne može zaspati bez vas, neće moći spavati ni kada se probudi usred noći.
Kada treba posetiti doktora?
Ako beba ne spava kroz noć do prve godine, bilo bi dobro razgovarati s lekarom. Ako beba hrče, teško diše ili je nervozna svake noći ili nakon obroka, pitajte pedijatra za savet.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna