Bebe spavaju, znamo to sigurno, ali ponekad je kao da biraju samo vreme kada roditelji ne mogu. Na putu do auta, ali ne u kolima ili od 6:30 do 7:30 kao mala disko dremke što im pomaže da se zabavljaju cele noći u krevecu.

Nedavno istraživanje koje je sprovela dobrotvorna organizacija sa sedištem u Velikoj Britaniji  Lulabaj Trust otkrilo je da je 59% roditelja sa bebama mlađim od godinu dana priznaju da njihovi mališani spavaju manje od četiri sata u komadu. Što, naravno, znači da oni sami mogu da spavaju najviše četiri sata u isto vreme. Nedovoljno, ili ni približno dovoljno, da deca napreduju. I svakako nedovoljno za funkcionisanje mama i tata.

Šta se dešava sa telom lišenim sna?

Prema Klivlendskoj klinici, vašem telu je potreban san da bi se obnovilo i oporavilo od svakodnevnih aktivnosti; sačuvalo i skladištilo energiju, kao i da se odmorite, reorganizujete svoj mozak. Kada vaše telo ostane lišeno sna za samo sat i po manje nego što ste navikli, možete se boriti sa kardiovaskularnim problemima, onim sa pamćenjem, metabolizmom i neraspoloženjem. Takođe postoji veći rizik od postporođajne depresije kod mama lišenih sna, kao i veći rizik od nesreća. A pošto nije kao da možete odjednom samo da kažete svojoj bebi da ode na spavanje u periodu od osam sati, morate pronaći neke načine da se snađete dok se vaš raspored spavanja ne vrati u normalu.

Oslonite se i na druge

Ako imate sreće, oko sebe imate ljude koji već nude pomoć oko bebe. Ako ste praktični, prihvatićete njihove ponude. „Oslonite se na svog partnera“, kaže nam licencirani klinički psiholog dr Kanči Vijesekera. Pedijatrijski konsultant za spavanje i otac četvoro dece Kris Nosal se slaže. „Postavite raspored i smenjujte se“, preporučuje Nosal. „Vi i vaš partner ste u ovome zajedno. Ako volite da ostanete budni noću, možda uzmite prvu smenu do ponoći.” Kada dođe red na vašeg partnera, samo spavajte. Kada dođete na vas red, neka vaš partner bude potpuno isključen.

I naravno, „zatražite pomoć porodice i prijatelja“. Ne samo sa zadacima po kući kao što su nabavka namirnica, kuvanje, čišćenje i ostalo, već i da bukvalno imate kada da spavate. Razgovarajte sa drugim novim roditeljima o nedostatku sna. Budite ranjivi. Samo pričanje o tome koliko je teško uvek je oslobađajuće.

Pijte vodu i krećite se

Pijte vodu“ je najčešći savet na svetu, ali je, nažalost, u ovom slučaju veoma efikasan i istinit. Unošenje dovoljno vode značajno poboljšava funkciju i energiju našeg mozga, pomaže u prevenciji i lečenju glavobolje, pa čak i povećava fizičke performanse. Sve stvari oko kojih će vam trebati pomoć nakon tih neprospavanih noći.

Dr Vijesekera takođe preporučuje da se istegnete na svakih 10 minuta dok vaša beba drema ili da se šetate dok spava u kolicima. Znamo da vam ovo može biti kontraintuitivno jer ćete želeti da spavate dok dete spava, ali ta kratka šetnja po komšiluku dok slušate muziku ili, još bolje, stidljivo se smeškate dok svi daju komplimente vašoj slatkoj bebi je vraški udar dopamina. I osetićete se kao deo sveta, nešto što novopečenim roditeljima nije uvek lako.

Neka san bude pravi prioritet

Prihvatite svaku dremku. Zna se da će biti toliko stvari koje želite da obavite čim vam ruke budu slobodne — na primer, da jedete ili peglate ili da se istuširate ali obavezno nastavite i da dremate. Pokušajte da odspavate 10 do 30 minuta , što je idealano za odmor, kažu stručnjaci za spavanje. Čak i ako se samo potrudite da legnete i odmorite se bez spavanja, na kraju ćete se osećati bolje jer je poznato da odmaranje poboljšava vaše raspoloženje, ublažava stres i povećava budnost.

Zamenili ste dan za noć

Možda ćete biti u iskušenju da se pretvarate da, poput vaše bebe, više ne znate razliku između dana i noći, ali vaše telo i mozak će vam biti zahvalni ako poštujete razliku između dana i noći kada možete. Takođe će pomoći vašoj bebi dok polako razvija sopstveni cirkadijalni ritam. Stvorite što lepše i mirnije okruženje za spavanje noću, kako za vas tako i za vašu bebu. Neka večeri budu mirne, svežije i mračne. Bebe počinju da razvijaju svoj najvažniji cirkadijalni ritam oko osme nedelja, prema Nacionalnoj medicinskoj biblioteci, a na ovaj 24-časovni ciklus može u velikoj meri uticati količina svetlosti.

Sve će biti haotično i ništa vam neće biti isto kao pre bebe, pa zašto ne razmisliti o novim noćnim ritualima? Čitate zajedno tiho, čak i ako se radi o vašim knjigama, bebi naglas? Kupke i losione vole i odrasli i bebe.

BONUS VIDEO

Jelena Tomašević i Sergej Ćetković otkrili koja pravila njihova deca moraju poštovati  Kurir televizija