Kada saznate da čekate blizance, sreća je veća, ai su veće i brige – kako zbog toga da trudnoća i porođaj dobro prođu, tako i zbog troškova koji vas očekuju sa dve bebe, ali kako ćete se sa njima snaći.

Ne paničite - neonatolog dr Silvana Ganđi daje korisne savete koji će vam pomoći da sa što manje stresa prođete kroz prve mesece majčinstva sa blizancima.

Ne postoji savršeni recept 

"Volela bih da istaknem da ne postoje specifična pravila nege kada su u pitanju blizanci. Svaka porodica ima svoju organizaciju, kakva im najviše odgovara", kaže dr Ganđi, dodajući da roditelji blizanaca treba kao jedan od prioriteta da postave svoje blagostanje.

Dojenje

"Počnimo od najvažnijeg pitanja – šta mama želi? Da li želi da isključivo doji obe bebe? Ili želi da kombinuje dojenje i dohranu, naročito ako ima i stariju decu koja su i dalje relativno mala? Da li je mlečna formula njen izbor? Odgovaranjem na ova pitanja sasvim iskreno, biće lakše da dođete do odgovora", kaže neonatolog, napominjući da je moguće isključivo dojenje obe bebe.

Da bi se laktacija uspostavila, važno je da često nudite bebama da sisaju, ali i da obratite pažnje na signale gladi koje vam šalju – otvaranje usta, primicanje rukica ustima, budnost, koji prethode plakanju.

Na početku će vam, barem dok se ne uhodate malo u dojenju, verovatno biti lakše da hranite prvo jednu pa drugu bebu.

Dohrana

Alternativa za mame koje žele da kombinuju dojenje i dohranu je da jednu bebu hrane na dojci, a drugu flašicom, pa za sledeći obrok da se zamene. Možete, naravno, i da izmuzete svoje mleko i ponudite ga bebi na flašicu, ali uzmite u obzir da to može dodatno da vas iscrpi.

Imajte na umu da će prvih nekoliko nedelja do uspostavljanja laktacije sigurno biti naporni, hranjenje će vam oduzimati i puno vremena, ali ubrzo ćete uspostaviti neki ritam i sve će biti lakše.

Dnevna rutina

"Kada se uspostavi laktacija, možete da hranite bebe na oko tri sata. Organizacija dana će zavisiti od aktivnosti koje treba da obavite, ali možete da u raspored uvrstite i kupanje svako veče, kako bi se bebe opustile pred spavanje. Naravno, svaka porodica može da napravi rutinu kakva joj odgovara", kaže neonatolog za nostrofiglio.it.

Dnevne dremke

U ranim fazama života, bebe spavaju veći deo dana, a bude se tek kada im je potrebno menjanje pelene ili su gladne. U skladu sa tim se uspostavlja i neki ritam spavanja, a blizanci obično prate isti ritam, ako ne postoje nikakvi faktori koji ih u tome ometaju.

"Stavljanje blizanaca da spavaju u istom krevetu može da bude dobro za njih jer se osećaju sigurnije. Uostalom, proveli su devet meseci dodirujući se i osećajući jedno drugo. Kako rastu, njihove potrebe se manjaju, a i jedan krevetac će im postati mali, pa je normalno da ćete ih u nekom trenutku odvojiti, kako bi svako imao svoj prostor", kaže dr Ganđi.

Šta kada se jedna beba probudi

Ako se samo jedna od beba probudi da jede, neonatolog savetuje da drugu ostavite da spava jer možda ne oseća potrebu u istom trenutku da jede, pa će vam zapravo biti teže da je nahranite pospanu.

Večernja rutina

Doktorka ističe da je za dobar san beba ključno da od najranijeg uzrasta uspostavite rutinu.

"Možete da pokušate sa opuštajućim kupkama uveče, a zatim da stavite blizance u krevetac, uz neko blago osvetljenje i umirujuću muziku, ili možete da im pevate ili pričate pošto deca vole mamin i tatin glas. U nekim situacijama, naročito kada ih muče grčevi, biće potrebno da ih držite i ljuljate kako bi se umirili".

Šetnja

Doktorka kaže da je najbolja opcija da bebe šetate u kolicima, te da ne savetuje da jednu nosite u nosiljci, a drugu u kolicima jer bi bilo nezgodno ako dete koje je u kolicima morate da uzmete dok vam je istovremeno drugo u nosiljci. Ukoliko imate starije dete, može vam biti od pomoći steper koji se kači za kolica, a na koji mališan može da stane i vozi se sa vama, kako bi vam uvek bio u blizini.

Plač

Bebe plaču, to je njihov način da nam daju do znanja da su gladne, da im treba mamina blizina i slično. Neonatolog savetuje da postepeno reagujete na njiohve potrebe, odnosno da prva reakcija ne mora da bude nužno da podižete bebu kd plače, već da pokušate da je umirite glasom, nežnim dodirom ruke po grudima, a onda neka poslednja opcija bude da je uzmete i ljuljuškate u naručju.

BONUS VIDEO:

Neverovatna razlika u blizancima TikTok/ciaraweese