Prvo što bi trebalo da znate jeste da je sasvim moguće isključivo dojiti blizance. Sam čin dojenja je potpuno isti, bez obzira na broj beba koje imate.

Ukoliko niste sigurni kako da sve to izdržite i imate poteškoće, uvek možete potražiti pomoć i savet lekara ili laktacijskog konsultanta.

Da li blizance treba dojiti u isto vreme?

Na samom početku, najbolje bi bilo da ih dojite odvojeno, jer ćete na taj način imati uvid u to kako beba jede, koliko dugo, da li postoje poteškoće.

Kada potpuno upoznate mališane, onda biste mogli da promenite način na koji ih hranite.

Neke mame radije odaberu da doje bebe istovremeno, dok ih druge doje odvojeno. Najbolje je da odaberete ono što vama samima najviše odgovara.

Koji položaj dojenja je najbolji prilikom dojenja blizanaca?

Kao i uvek, kod dojenja je najbitnije da bude i vama i bebi udobno. Kada dojite blizance sedeći, postavite po jedan jastuk sa obe strane. Treći jastuk stavite u krilo I na njega postavite bebe u ležeći položaj. Dok su na leđima, vi im rukama pridržavajte glavice.

Bebe mogu biti okrenute i jedna prema drugoj tako što ukrste nogice.

Kako uključiti tatu u hranjenje beba?

I tatina uloga je vrlo važna kada je ishrana beba u pitanju. Postoji mnogo načina da svog partnera uključite u dojenje.

Kako tata može pomoći?

- Može da prati raspored i vreme dojenja umesto vas

- Pruža vam dodatno vreme za odmor

- Mazi se sa bebama dok se vi odmarate

- Više se uključuje u kućne obaveze i obaveze oko beba

- Hrani vas dok vi hranite bebe

- Ako koristite flašicu, naravno, može da hrani bebe

Iako zvuči kao veliki izazov, mnoge mame uspeju u tome, i to na mnogo različitih načina. Neke od njih samo doje, druge koriste i pumpicu, dok neke dodaju i adaptiranu mlečnu formulu  kao vid dohrane.

Balansirana ishrana i vitaminska potpora maminom organizmu tokom laktacije su od izuzetnog značaja, kako zbog laktacije, tako i zbog dobrog imuniteta mame.