Po izlasku iz porodilišta, mnoge mame se iznenade što beba mnogo spava. Međutim, novorođenim bebama je potrebno dosta sna – između 14 i 18 sati dnevno. Sasvim je normalno da u prvim nedeljama života bebe spavaju maltene non-stop, a buđenja uglavnom traju tek toliko da jedu.

San inače ima ključnu ulogu u rastu i razvoju, koji je veoma intenzivan u prvim danima i mesecima. Ono što je korisno da znate je da novorođenčad uglavnom ne spavaju više od dva do četiri sata "u komadu", ni danju ni noću.

U prvim nedeljama života, uobičajeno je da beba spava od 14 do 18 sati dnevno, a sa mesec dana između 12 i 16 sati dnevno. Naravno, svaka beba je različita, pa je sasvim u redu i da postoji malo odstupanje od ovog proseka.

Zašto bebe mnogo spavaju

U prvim nedeljama beba manje-više samo jede i spava, i to je očekivano, ali za to vreme njen mozak vredno radi.

Naime, bebe veoma brzo rastu u prvoj godini života, a oko prvog rođendana bi trebalo da utrostruče kilažu sa rođenja. U ovoj prvoj, intenzivnoj godini, mališani uče da se okreću sa stomaka na leđa i obrnuto, da sede, puze, stoje, jedu čvrstu hranu, uče neke socijalne veštine, neke čak i da hodaju, a i da izgovaraju prve reči. San je zato jako važan za njihov fizički i mentalni razvoj, piše babycenter.com.

San podstiče učenje, a kako beba konstantno dobija nove informacije iz okruženja kada je budna, njen mozak tokom sna te informacije obrađuje i priprema je da na nove načine istražuje okolinu.

Ukratko, novorođenčad tako puno spavaju jer mnogo uče i brzo rastu, a odmor im je potreban kako bi imale energije i sposobnosti za sve to.

Mogu li bebe da spavaju previše

Normalno je da novorođene bebe spavaju skoro konstantno, budeći se samo da jedu. Međutim, sa oko mesec dana bi dete trebalo da bude malo budnije, te da za to vreme posmatra okolinu oko sebe.

Koliko dugo beba može da izdrži budna zavisi od mnogo faktora, uključujući bebin temperament, ali i trajanje prethodne dremke. To vreme koje provodi budna se obično naziva budnim prozorom i traje sve duže kako ona raste. Na početku, novorođenčad uglavnom mogu da izdrže oko sat do sat i po, pre nego što ponovo utonu u san.

Poneke bebe spavaju tako da se ne bude često čak ni da jedu, a Američka akademija za pedijatriju savetuje da u tom slučaju roditelji bude dete na dva do tri sata danju i na četiri sata noću da jede, barem dok ne vrati kilažu sa rođenja.

Takođe, ponekad bebe imaju periode kada spavaju više nego inače, a za to mogu da postoje razlozi, od kojih su najčešći:

  • Infekcije, poput prehlade – beba mora da se odmara kako bi se oporavila, baš kao i odrasli.
  • Skokovi u razvoju – bebe prolaze kroz nekoliko perioda veoma intenzivnog rasta u prvoj godini, a u tim periodima im treba više odmora kako bi telo imalo energije za sve promene.
  • Vakcinacija – neke bebe spavaju duže nakon vakcinacije dok njihov organizam radi na jačanju imuniteta.
  • Žutica – uobičajeno se javlja kod beba, ali je kod nekih izraženija. Bebe koje imaju žuticu spavaju malo više, a ako je u pitanju blagi oblik žutice, ona bi trebalo da prođe sama od sebe za oko dve do tri nedelje.

Povremeni periodi dužeg spavanja su normalni kod beba i uglavnom nisu razlog za brigu. Međutim, ako je uz izraženu pospanost prisutna i povišena temperatura ili znaci problema sa disanjem, poput ubrzanog disanja ili "zviždanja" tokom disanja, obavezno se obratite pedijatru.

Takođe, potražite savet lekara ako se beba nikada ne budi da jede, već stalno morate vi da je budite.

BONUS VIDEO:

Trik Eskimki za uspavljivanje beba  TikTok/willow.allen