Razlozi upotrebu platnenih pelena su brojni, a jedan od najvažnijih je taj da se bebe brže odvikavaju od ovih, nego od jednokratnih pelena.

Roditelji čije su bebe sklone osipu, sve češće se odlučuju za korišćenje platnenih pelena. One ne sadrže superapsorbujuće hemikalije koje se nalaze u jednokratnim pelenama, a koje mogu da budu štetne za osetljivu kožu bebe. Osim toga, u vreme ekonomske krize, ove pelene su znatno isplativije jer jednom kad ih nabavite više nemate taj izdatak.

1. Po čemu se platnene pelene razlikuju od klasičnih?

- Njihov kroj nalikuje kroju jednokratnih pelena, a čičak, samolepljiva traka ili drikeri omogućavaju neverovatno lako fiksiranje, i time olakšavaju prepovijanje bebe. Uz njih je neophodno koristiti zaštitne gaćice od PUL-a (poliuretan-laminata), koji je nepromočiv i ne dozvoljava da tečni sadržaj iz pelene procuri, ali istovremeno propušta vazduh, pa bebina koža ispod pelene može da "diše".

2. Od čega se prave?

- Obično se platnene pelene prave od prirodnih materijala - poput flanela, pamučnog velura, bambusa, tencela (biorazgradivi materijal od celuloze), konoplje, organskog pamuka, frotira...

U pitanju su materijali koji dobro upijaju tečnost,

Dobro sašivena pelena, od kvalitetnih materijala, i pravilno tretirana - može da pokrije dva, pa čak i tri "pelenaška staža“

a takođe omogućavaju dobru ventilaciju kože i sprečavaju njeno pregrevanje. To je naročito važno kod dece koja imaju probleme sa kožnim oboljenjima. Ali i kod dečaka, s obzirom da zbog niže temperature u ovim pelenama ne dolazi do pregrevanja testisa, što može da utiče na plodnost kasnije u životu.

U središnjem delu unutar pelene, a kod nekih modela i izvan nje, nalazi se upijajući deo, sačinjen od sedam do devet slojeva obično istog materijala od kojeg je i sama pelena sašivena. Takođe, moguće je kupiti i posebne trake - lajnere, koji se postavljaju na unutrašnju stranu pelene, kako bi najveći deo pelenskog sadržaja sačuvali na sebi. U zavisnosti od toga da li su lajneri perivi ili za jednokratnu upotrebu - bacaju se u smeće zajedno sa sadržajem, ili se peru nakon bacanja sadržaja u WC šolju.

3. Koliki je rok trajanja ovih pelena? 

- Dobro sašivena pelena, od kvalitetnih materijala, i pravilno tretirana - može da pokrije dva, pa čak i tri „pelenaška staža“.

4. Da li prianjaju uz bebinu kožu i guzu, ili ipak ima slobodnog prostora?

- Obično su pelene napravljene tako da u nivou guze ima malo lufta za eventualni sadržaj. Inače, pelena se fiksira tako da dobro prianja oko struka i uz nožice, a dodatnu zaštitu od izlivanja sadržaja iz pelene upravo daju zaštitne gaćice od PUL-a. Njih je neophodno nositi kod modela koji nemaju integrisan PUL sloj na spoljnom delu pelene.PageBreak


5. Koliko često treba presvlačiti bebu?

- Pelene se menjaju na dva ili tri sata, ili kada beba signalizira da je mokra.

Korišćenjem platnenih pelena dete ranije postaje svesno svojih fizioloških funkcija i povezuje ih sa posledicom, pa se i ranije odvikne od pelena

U platnenoj peleni se, svakako, oseća vlažnost, ali tako beba ranije postane svesna svojih fizioloških potreba, za razliku od beba koje nose jednokratne pelene. Noću, da se beba ne bi razbuđivala zbog presvlačenja, poželjno je staviti dodatni uložak zbog povećane količine tečnosti. Ipak, ako se beba ukaki, treba da se presvuče odmah, bilo da je noć ili dan.

6. Kako se ove pelene peru i suše?

- Preporučena temperatura pranja je 60 stepeni, jer je ta temperatura sasvim dovoljna da se unište štetne bakterije i gljivice.

Savet +Omekšivač smanjuje moć upijanja pelene, a može i da škodi bebinoj koži. Umesto omekšivača, ako su pelene tvrde, možete da stavite pola čaše alkoholnog sirćeta u deo predviđen za omekšivač. Preporučuje se i dodatno ispiranje po završenom ciklusu pranja, ili ako to može da se doda kao opcija, u toku pranja.

Pranje na 90 stepeni je nepotrebno i dodatno troši vreme i novac.
Možete da koristite deterdžent koji i inače koristite, ali u manjoj količini (dve kašike na punu mašinu). Preterano korišćenje može da dovede do iritacije kože, posebno ako se deterdžent ne ispere dobro, dok pelene mogu da postanu tvrde. Pored toga,  kombinacija mokraće i zaostalog praška u peleni može da dovede do pojave neugodnog mirisa. Zbog svega toga se skraćuje i vek trajanja pelena. Zaštitne gaćice se peru na 40 stepeni ili ručno.

Zbog uštede energije, najbolje je da se pelene suše na suncu, jer UV zraci deluju izbeljujuće i dezinfikujuće. Mogu da se suše i u mašini za sušenje veša - pelene su tada mekše, ali im se smanjuje vek trajanja. Što se tiče upijajućeg dela, lakše se suše modeli kod kojih je uložak van pelene.

7. Da li je potrebno da se peglaju? 

- Ne, što je još jedna njihova prednost, koja će da obraduje roditelje. Pranje na temperaturi od 60 stepeni je dovoljno da se unište bakterije.

8. Ima li korišćenje ovih pelena i neki "minus", to jest manu?

- Ukoliko dete koristi isključivo platnene pelene, potrebno je 20-25 pelena i bar dva para zaštitnih gaćica, tako da startno ulaganje nije malo, ali se tek kasnije vidi ogromna ušteda koju za kućni budžet donese ovaj način prepovijanja beba.
Još jedna "mana": kad jednom počnete da kupujete ove šarene, meke lepotice, i njima ulepšavate guzu svog omiljenog bića, svakoj sledećoj nećete odoleti, opsesivno ćete ih kupovati!

9. Da li roditelji mogu sami da ih prave - od čega, i kako (na primer, ako su vešti u šivenju, ili imaju bake koje umeju da šiju)? 

- Na Internetu mogu da se pronađu razne vrste krojeva pomoću kojih svako ko zna da barata mašinom za šivenje može da sašije solidnu pelenu. Stare frotirske spavaćice i pamučne majice, kao i klasične tetra pelene mogu da se reciklažom i veštom rukom pretvore u veselu, korisnu i praktičnu zaštitu malene guze.

10. Kako se pelene održavaju između pranja?

Prljave pelene je najbolje držati u kanti sa poklopcem, gde će da sačekaju svoje sledeće pranje (u proseku se peru svaki treći dan). Nakon što se sadržaj pelene baci u WC šolju (ili nakon što se papirni lajner baci u kantu za smeće), pelene mogu da se održavaju na mokar ili suv način:

◙ Mokro održavanje

U kantu za pelene se doda voda, malo sirćeta (oko 125 mililitara na 10 litara vode), ili sode bikarbone. Sirće i soda bikarbona služe za neutralizaciju neprijatnih mirisa i lakše uklanjanje mrlja.

◙ Suvo održavanje

Većina roditelja koristi suvo održavanje, jer nije potrebno prethodno namakanje. Potrebna je samo kanta u kojoj će pelene da čekaju na pranje. Prljave pelene mogu da se isperu, ali to nije neophodno. Kada beba krene sa čvrstom hranom, tada se preporučuje ispiranje pelena pre odlaganja u kantu.

Suve pelene mogu da se poprskaju sa par kapi ulja čajevog drveta (čajevca) zbog neutralizacije neprijatnog mirisa, ali i za dezinfekciju. Ulje čajevca može da se koristi tako što se u manjoj flašici pripremi mešavina par kapi čajevca sa vodom, dobro promućka, i time prskaju pelene po potrebi.

Sav ovaj posao oko platnenih pelena zahteva par minuta dnevno, taman toliko koliko je potrebno da se prljava jednokratna pelena odnese do kante za smeće, i posle do kontejnera. Takođe, desetak minuta koji se potroše na prebacivanje prljavih pelena u mašinu za pranje veša, a zatim i za sušenje - i to svaki treći dan, potrošili biste i za odlazak u kupovinu novih jednokratnih pelena.

Dragana Vasić, vršnjačka savetnica Udruženja "Roditelj"