Voće poput dinje je odlična prva hrana za bebe jer je jedno od najlakše svarljivih vrsta voća. Pošto je meso dinje tako meko zbog visokog sadržaja vode, lako se žvaće (ili sisa, ako beba nema zube).

Prednosti dinje za bebe

Dinje su bogat izvor minerala, vitamina, proteina i širokog spektra antioksidativnih jedinjenja sa antiinflamatornim svojstvima. Dinje imaju dobar sadržaj vitamina C i provitamina-A , uglavnom u obliku karotenoida (specifičnih za jarko narandžaste i žute dinje) koji je jedan od najvažnijih mikronutrijenata koji utiču na zdravlje bebe. U stvari, dinje sa narandžastim mesom imaju istu količinu beta-karotena kao i šargarepa.

Kantalup dinje sadrže mnogo više vitamina A i C od popularnijeg voća kao što su banana, jabuka, ananas, breskva ili grožđe. Karotenoidi i hlorofili su glavni pigmenti pulpe i kore dinje, tako da će duboko sečenje bliže kori obezbediti da dobijete više njenih hranljivih materija. Dinje se sastojr od skoro 90 odsto vode. Grickanje dinje pomaže vašoj bebi da ostane hidrirana tokom dana.

Vrste dinja odličnih za bebe

Postoje mnoge karakteristike po kojima se dinje mogu razlikovati, kao što su oblik, veličina, boja mesa, slatkoća, konzistencija, kiselost, aroma i sastav šećera. Hranljivi kvalitet dinje zavisi od sorte. Obično što je intenzivnija boja, to su bogatije hranljivim materijama.

Evo najpopularnijih vrsta koje ćete naći u prodavnicama:

  • Medena rosa – meso je slatko i sočno, obično bledo zelene boje, dok je glatka kora od zelenkaste do žute. Bogata je vitaminom C, vitaminima B i kalijumom .
  • Kantalup dinje, sa čvrstim narandžastim mesom i sivo-zelenom korom, manje slatka. Prepuna je vitama A (u obliku beta-karotena) kao i vitaminom C.
  • Ananas dinje - nešto veće, ali sa jako mrežastom spoljašnjošću, zlatno bež boje kada su potpuno zrele i odišu slatkim cvetnim mirisom.
  • Kanarinac – jarko žute boje, nešto tanje kore, ali slađe. Meso izgleda kao kruška, ali je mekše i sočno.

Kako da pripremite dinju za bebu

  • Prvo obavezno dobro operite dinju pre sečenja, kako ne biste uneli nikakve površinske bakterije u meso. Zatim prepolovite dinju, a nožem izdubite semenke;
  • Narežite na kriške, tako da budu dovoljno male za rukovanje.
  • Zatim samo držite dno dinje u ruci i gurnite nož između kore i mesa dinje duž linije gde se boja menja. Odatle secite na veličinu koju želite da budu komadi.

Kako seći dinju za bebu (6-7 meseci)

Ako tek počinjete sa čvrstom hranom u ovoj fazi, beba od 6 meseci će moći da pojede samo komad dinje 2-3 cm (ili 1 kašiku pirea od dinje ) odjednom.

Za bebu od 6-7 meseci: narežite dinju na tanke, široke, dugačke komade kako bi mogla da je drži u rukama i sisa, bez klizanja ili odgrizanja. Veliki tanki komadi će sprečiti opasnost od gušenja.

Za bebe starije od 8 meseci:

Za više eksperimentisanja možete da isečete „oblike koje se mogu uhvatiti“ veličine vašeg palca. Dovoljno dugo da mogu da odgrizu ono što im viri iz male ruke. Pošto je dinja prilično klizava, radije koristite nož sa naborima ili reckav za hleb. Talasaste ivice daju bolje prianjanje i sprečavaju da delovi klize sa bebine ruke.

BONUS VIDEO

Majka irskih trojki TikTok/taelynmacdonald