Koliko dugo treba da dojite bebu  zavisi od nekoliko faktora, uključujući starost bebe i količine mleka. Sastavili smo vodič koji će vam pomoći da dobijete predstavu o tome koliko minuta bebe provode u dojenju, šta menja ovo vreme i kada treba da se obratite lekaru.

Neke dojene bebe mogu da se potpuno nahrane i za 8 minuta. Drugima je potrebno 30 minuta ili više da dobiju istu količinu mleka. Faktori koji utiču na vreme hranjenja bebe uključuju:

Starost

Starija beba obično može da dobije dovoljno mleka u kraćem periodu.

Budnost

Pospana beba možda neće dojiti tako dobro ili brzo kao beba koja je sasvim budna.

Protok

Ako vaše mleko teče brzo i imate aktivan refleks otpuštanja, bebi je odmah dostupno više mleka. Međutim, ako je protok spor i otpuštanje je otežano ili odloženo, može potrajati duže da beba dobije dovoljno mleka.

Zdravlje

Prevremeno rođena beba ili beba rođena sa zdravstvenim problemom mogu se lako umoriti tokom dojenja; česte pauze mogu produžiti vreme hranjenja.

Zalihe mleka

Ako imate malo mleka ili vaša beba prolazi kroz nagli rast, može da provodi više vremena u dojenju kako bi pokušala da dobije više mleka.

Koliko dugo treba da dojim svoju bebu svaki put?

Starost može imati najveći uticaj na to koliko dugo je potrebno za dojenje. Novorođenčadima je potrebno vreme da vežbaju i uče, dok starija beba postaju profesionalci koji mogu da isprazne dojku za kratko vreme.

Novorođenčad

Novorođenče treba stavljati na dojku najmanje svaka 2 do 3 sata i dojiti 10 do 15 minuta sa svake strane.

Ali umesto da brinete o trajanju, važno je znati da je najbolji način da se osigura da beba dobija dovoljno mleka učestalost hranjenja, broj mokrih i prljavih pelena i povećanje telesne težine.

 Znaci da vaše novorođenče dovoljno doji su:

  • Beba ima najmanje šest mokrih pelena dnevno nakon petog dana života.
  • Beba dobro dobija na težini.
  • Grudi su vam mekše i manje pune nakon svakog hranjenja.
  • Dete izgleda zadovoljno nakon svakog hranjenja i dobro spava između hranjenja.

3 do 4 meseca

Tokom prvih nekoliko meseci, vreme hranjenja se postepeno smanjuje, a vreme između podoja postaje malo duže. Kada beba napuni 3 do 4 meseca, trebalo bi da dobro doji, dobija na težini i raste. Potrebno joj je samo 5 do 10 minuta da isprazni svaku dojku i dobije svo mleko koje joj je potrebno; međutim, ovo je drugačije za svako dete.

6 do 9 meseci

Posle otprilike 6 meseci, beba je počela da jede čvrstu hranu. Takođe počinje da puzi i kreće se slobodnije. Starija deca mogu brzo da jedu na dojci, a zatim krenu da se igraju. Ali više vremena provode dojeći uveče i noću.

Posle godinu dana

Iako je dojenje i dalje korisno za decu od 1 i 2 godine, ono ne bi trebalo da bude centralni deo njihove ishrane. Mala deca treba da jedu i piju raznovrsno. Vaše dete može da doji samo povremeno i brzo. Međutim, provode više vremena na dojci ako traže sigurnost ili udobnost, na primer tokom bolesti ili posle povrede.

Kako odviknuti dete od noćnog hranjenja

U svim uzrastima, dobra je ideja da pratite bebu kada je u pitanju vreme dojenja; pokušajte da ne brinete o satu. Kada se pravilno i aktivno sisa, bebi treba dozvoliti da doji onoliko dugo koliko želi. Kada beba prestane da sisa ili zaspi, možete prekinuti, izvaditi dojku, podrignuti je ili joj promeniti pelenu i ponuditi joj drugu dojku. Međutim, ako beba ubrzo zaspi, možda neće biti dovoljno budna da nastavi sa hranjenjem.

U nekim okolnostima, možete imati varijacije u tome koliko dugo je vašoj bebi potrebno da doji. Možda ćete morati da prilagodite svoju rutinu da biste prilagodili promene prema potrebama bebe.

Šta treba znati o naglom rastu

Bebama je potrebno više majčinog mleka tokom i nakon naglog rasta. Tada dete može da doji češće i provodi više vremena nego obično pri svakom dojenju. Povećanje vremena dojenja je pokušaj da se dobije više hrane i energije kao podršku njihovom rastu. Takođe to šalje signal vašem telu da proizvodi više mleka.

Nagli rast se može desiti u bilo kom uzrastu, ali je uobičajen oko 2. do 3. nedelje, 6 nedelja i 3 meseca starosti. Brzi rast traje samo nekoliko dana, a onda se beba obično vraća u normalniju rutinu.

Kada otići kod lekara

Sve bebe su različite, pa će stoga i sve rutine dojenja biti malo drugačije. Međutim, obavezno se obratite pedijatru ili zdravstvenom radniku ako vaša beba:

  • Ima veoma duga ili vrlo kratka hranjenja
  • Ima manje od šest mokrih pelena dnevno (nakon 5 dana starosti)
  • Razdražljiva je, plačljiva i ne izgleda zadovoljna nakon većine hranjenja
  • Previše je pospana za većinu hranjenja

BONUS VIDEO

Šta treba imati pri ruci kad se dete razboli TikTok/beachgem10