Postoji toliko različitih flašica koje možete da kupite u apotekama i prodavnicama bebi opreme, pa kako da izaberete onu koja je najpogodnija za vašu bebu? Pročitajte naš detaljan vodič i biće vam mnogo lakše da se snađete i odaberete baš ono što vam treba!
Koliko flašica vam treba
Koliko flašica će vam biti potrebno zavisi pre svega od toga koliko ćete da ih koristite. Novorođenčad prosečno jedu između deset i 14 puta u toku 24 sata, a broj obroka se postepeno smanjuje kako beba raste. Ako planirate da hranite bebu samo na flašicu, najbolje je da kupite između četiri i šest flašica i cucli, kako biste imali vremena da ih sterilišete između hranjenja.
Ako planirate da samo povremeno koristite flašicu, recimo jednom dnevno, onda će vam verovatno biti dovoljna jedna flašica i jedna cucla za flašicu.
Kolika flašica je potrebna bebi
Postoje male i velike flašice za bebe – od 150 mililitara i od 250 mililitara. U prvim nedeljama novorođenčad jedu veoma malo i često jer im je želudac mali. U tom smislu, možda su vam u tom periodu pogodnije manje flašice, a stručnajci kažu da kada bebe jedu iz većih flašica konzumiraju više mleka, što može da dovede do prejedanja, piše National Childbirth Trust.
Kasnije, kada beba počne više da jede, roditelji obično prelaze na veću flašicu, a kako je svako dete drugačije, ne postoji neki određen uzrast kada treba da kupite veću flašicu. Najbolje je da pratite signale koje vam dete šalje, kako biste znali da li mu je potrebno još mleka.
Koju vrstu flašice da kupite
Potoji više vrsta flašica na tržištu, pa se roditelji često pitaju i koji je brend napolju. Činjenica je, međutim, da ne postoje nikakvo nezavisno istraživanje o tome koje su najbolje, a sve što možete da uradite je da se informišete o različitim vrstama flašica:
Obične flašice
To su standardne flašice, najčešće uske i cilindričnog oblika. Obično se prodaju zajedno sa cuclom i poklopcem, a ono što može malo da vam "otežava" je to što im je grlo prilično usko, pa je malo nezgodno sipati mleko u njih.
Flašice za sprečavanje grčeva
Ove flašice dizajnirane su tako da navodno smanjuju šanse za pojavu grčića kod beba. Obično imaju neke otvore ili cevčice za odvod vazduha, kako bi dete progutalo manje vazduha. Ipak, teško je znati da li te flašice zaista sprečavaju ili smanjuju grčeve, jer jedina istraživanja koja su rađena su od strane proizvođača, te nisu nezavisna.
Možda ćete čuti i da je dobro da uvek sipate punu flašicu mleka, kako bi dete progutalo manje vazduha, ali ono što je važnije je da ako kroz cuclu mleko izlazi prebrzo i beba ne može da kontroliše mlaz, veće su šanse za gasove i grčeve.
Flašice sa širokim grlom
Ove flašice su uglavnom kraće i šire od onih standardnih, ali su zapreminski iste veličine. Obično su na njima cucle od silikona, a ne od lateksa. Neke od prednosti ovih flašica su što je u njih lako sipati mleko jer imaju široko grlo, a lakše se i peru. S druge strane, zauzimaju više mesta u sterilizatoru, pa nećete moći mnogo flašica odjednom.
Koje cucle su najbolje
Cucle se prave od silikona ili lateksa(prirodne gume). Silikon je manje fleksibilan, ali je izdržljiviji od lateksa, koji se češće mora menjati.
Neki roditelji su, međutim, oprezni kada su u pitanju cucle od lateksa jer postoji rizik od alergije na ovaj materijal, a posebno u porodicama gde postoji istorija te alergije.
Postoji mnogo vrsta cucli na tržištu, što je zbunjujuće za roditelje. Razlikuju se po širini baze, ali i dužini dela cucle koji imitira bradavicu. Neke se reklamiraju kao da imaju prirodan oblik bradavice odnosno dojke, te oponašaju iskustvo dojenja, ali nema dokaza to.
Kada kupujete cuclu, obratite pažnju i na jačinu protoka jer je za sasvim male bebe bolje da protok bude manji, kako se dete ne bi zagrcnulo i ne bi progutalo mnogo vazduha.
Ako hranite dete kombinacijom dojenja i flašice, razmislite o tome da izaberete neku širu cuclu, koja će podstaći dete da otvori usta široko, kako kada doji.
Kada treba promeniti veličinu cucle
Brzina protoka zavisi od toga koliko rupica odnosno otvora ima na cucli, a postoji spor, srednji i brzi protok.
Spor protok je preporučljiv za novorođenčad, dok uče kako da jedu, a kada su malo stariji i nauče lepo da jedu na flašicu, možete da pređete na srednji protok. Najbolje je, kao i obično, da pratite signale koje vam dete šalje jer nekim mališanima prija da duže ostanu na flašici sporijeg protoka.
Vodite računa da redovno menjate cucle i da proveravate da li su oštećene od korišćenja, naročito kada bebi počnu da niču zubi jer bebe zubićima mogu da oštete cuclu i progutaju deo, što predstavlja rizik od gušenja.
Sterilizacija flašica
Sterilisanje flašica se preporučuje kod beba mlađih od godinu dana jer bakterije lako mogu da se razmnože usled ostataka mleka na flašici ili cucli. Pre sterilizacije je potrebno da operete flašice, bilo ručno ili u mašini.
Kada treba da bacite flašicu
Ako primetite da je flašica na bilo koji način oštećena, ispucala, bilo bi dobro da je zamenite novom. Takođe je preporučljivo da deca starija od godinu dana prestanu da koriste flašice sa cuclama jer ispijanje mleka na ovaj način ostavlja dosta mleka na zubima, povećavajući rizik od karijesa.
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna