Pročitajte rezultate prve studije o upotrebi antibiotika kod dece, koju je sprovela dr Bojana Božić, doktor medicine, saradnik na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Antibiotici su neizostavni deo medicine, lek koji se mora primenjivati u borbi sa upornim bakterijama i infekcijama, ali koji treba koristiti umereno. Pre svega, jer ne prija organima za varenje i opterećuje ih, ubija dobru floru organizma, a zbog duge upotrebe može se razviti i rezistentnost što znači da je taj lek izgubio dejstvo na naš organizam i da neće moći da nam pomogne kada zatreba. Uz to, ovi lekovi su jednostavno nemoćni pred virusima, pa tada od njih nemamo nikakve koristi.
Pro;itajte i Zašto su antibiotici na lošem glasu
Dr Bojana Božić, doktor medicine, saradnik u nastavi na Institutu za farmakologiju, kliničku farmakologiju i toksikologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, uradila je prvu studiju o upotrebi antibiotika na recept kod dece u našoj zemlji kao završni specijalistički rad. Zamolili smo je da nam odgovori na nekoliko pitanja.
Zbog čega ste odlučili da radite ovakvu vrstu istraživanja?
Prva istraživanja o upotrebi antibiotika u odrasloj populaciji u Republici Srbiji su ukazala na alarmantno visoku potrošnju antibiotika u našoj zemlji u odnosu na druge evropske zemlje. Tako smo i došli na ideju da ispitamo upotrebu antibiotika u našij zemlji, ali ovaj put na nivou dečjeg uzrasta. Smatramo da je ova tema bila veoma zanimljiv izbor za završni specijalistički akademski rad.
Pogledajte i Antibiotici u terapiji crvenog grla kod bebe
Zašto nije dobro propisati antibiotik ako nije potreban, ili ukoliko nije odgovarajući?
Česta upotreba antibiotika dovodi do porasta bakterijske rezistencije i češćih neželjenih efekata antibiotika. Pojava bakterijske rezistencije je postala problem na svetskom nivou i veliki napori se ulažu da se ona ograniči. Istraživanja o učestalosti rezistentnih sojeva u okviru naše zemlje ukazuju na postojanje visoke prevalence rezistentnih sojeva S. pneumonia neosetljivih na beta laktamske i makrolidne antibiotike. Naravno, ukoliko pričamo o virusnim infekcijama, upotreba antibiotika svakako neće dovesti do poboljšanja i njihovo propisivanje u tim slučajevima nije opravdano. Naše istraživanje je ukazalo i na vrlo zabrinjavajući podatak, a to je česta upotreba hinolona za decu od rođenja do navršenog prvog meseca starosti. Hinoloni mogu dovesti do oštećenja hrskavice i zglobova, tako da se njihova upotreba može opravdati jedino u životno ugrožavajućim stanjima. Ovako česta upotreba hinolona za ovaj pedijatrijski uzrast, skoro 10 odsto od svih propisanih antibiotika, specifična je za našu zemlju i ovaj podatak nismo mogli uporediti sa podacima iz drugih evropskih zemalja.
Više o... Oprezno s antibioticima kod dece
Koji vremenski period obuhvata vaše istraživanje i koliki je uzorak?
Sproveli smo farmakoepidemiološku studiju kojom su analizirani podaci o svim antibioticima izdatim na nivou primarne zdravstvene zaštite za period od 1.1.2011. do 31.12.2013. godine na nivou Republike Srbije. Obuhvaćena je celokupna pedijatrijska populacija, od rođenja do navršenih 18 godina.