To smo saznali od Danijele Davidov Kesar, novinarke lista «Politika», koja se nedavno vratila iz Italije - sa velikog medijskog skupa posvećenog blagodetima maslinovog ulja.

Mediteranska ishrana je uravnotežena, raznovrsna i niskokalorična. Najviše se koriste žitarice na bazi punog zrna, maslinovo ulje, dosta voća i povrća, riba, piletina i ćuretina. Manje se upotrebljava mleko, kao i crveno meso i mesne prerađevine. Ankete pokazuju da italijansku kuhinju voli čak 68 odsto ljudi u svetu.

- Imala sam priliku da obiđem tri italijanske oblasti: Lacio, Umbriju i Pulju. Posetili smo ogromna polja maslina, videli kako se proizvodi najkvalitetnije maslinovo ulje, naučili kako da razlikujemo dobro od nekvalitetnog, kao i koji je njegov pozitivan uticaj na prevenciju bolesti i zdraviji život. Skup je organizovao Međunarodni savet za maslinovo ulje, a mi smo bili jedini gosti iz Srbije.

Maslinovo ulje kao lek

 Mediteranska ishrana vodi poreklo sa ostrva Krit, koje su naučnici posetili posle Drugog svetskog rata da bi otkrili tajnu dugovečnosti i zdravlja naroda tog podneblja. Došli su do saznanja kojim se i danas bave brojna istraživanja - da je za to, pre svega, zaslužna njihova ishrana.

Pitali smo našu sagovornicu u čemu je tajna maslinovog ulja.

- Budući da maslinovo ulje preovlađuje u njihovoj ishrani, Italijani su nam objasnili da se njegova korisna svojstva pre svega ogledaju u nezasićenim omega-3 masnim kiselinama. Ulje zadržava hranljiva svojstva zahvaljujući mehaničkom načinu proizvodnje, takozvanom hladnom ceđenju. Ono umanjuju loš holesterol i pozitivno utiče na srce.

Najbolje je koristiti devičansko, ekstra virdžin maslinovo ulje (extra virgin olive oil), takozvano hladno ceđeno - jer sadrži esencijalne vitamine A, D i K i odličan je izvor energije za organizam. Nažalost, mi u Srbiji nemamo razvijenu naviku da ga koristimo u velikoj meri, dok se u Italiji godišnje potroši oko 800.000 tona ove namirnice. Čak se dve trećine turista koji posete Italiju ne odlučuje za nabavku klasičnih suvenira, već za kupovinu dobrog ulja ili vina.

Između ostalog, dokazano je da mediteranski način ishrane pozitivno deluje kada su u pitanju bolesti srca i krvnih sudova, ali i dijabetes, kao i digestivni trakt i usporavanje starenja - zbog visokog sadržaja antioksidanasa. Takođe deluje preventivno u borbi protiv kancera, ali utiče i na lepotu kože, kose i noktiju.

Pozitivniji uticaj na žene

Kuhinja poput italijanske i grčke za deset odsto može da smanji rizik od raka, pokazuje istraživanje objavljeno u Britanskom medicinskom žurnalu. Ali, zanimljivo je da ovakva trpeza ima pozitivniji uticaj na žene nego na muškarce. Kod žena koje su se hranile mediteranski, rizik od bilo koje vrste raka je bio niži za 16 odsto, a kod muškaraca za devet odsto. Jedna dvogodišnja studija je pokazala da je maslinovo ulje zaštitnik ženskih dojki - unos ulja bogatog nezasićenim masnim kiselinama (poput oleinske iz maslinovog ulja) štiti od karcinoma dojke, a smanjenje rizika ide čak do 48 odsto!

-  Gde god da su nas domaćini vodili da isprobamo neke od njihovih specijaliteta, mene je posebno oduševio vedar odnos prema životu. Oni prosto uživaju u hrani - sa prijateljima ili članovima porodice. Porcije nisu velike, a na stolu se obavezno nađe i čaša kvalitetnog vina - crnog ili belog, u zavisnosti od vrste jela. Uprkos tome što prosečan Italijan dnevno unese 35 do 40 odsto masnoća u organizam, slično kao Amerikanac, to ne remeti kvalitet njegove ishrane. Jer, prekookeanski «fast fud» (brza hrana) ne može da se meri sa takozvanim dobrim masnoćama, koje su blagodet za organizam.

Mediteranski tanjir poboljšava zdravlje

Jedina «mana» ove vrste ishrane jeste što zahteva više vremena provedenog u kuhinji, a i neke namirnice su malo skuplje. Ali, kada se uzme u obzir da «mediteranski tanjir» poboljšava zdravlje, produžava život i čini ga kvalitetnijim, svi aduti su na strani maslinovog ulja i mediteranske ishrane.

Dalje decu od brze hrane

- Na otvaranju velikog sajma hrane u Bariju, imala sam priliku da vidim na koje sve načine Italijani pokušavaju da odvrate mališane od konzumiranja brze hrane. Pored toga, naglasak je stavljen i na bavljenje dece sportom u školama. Inače, poznajem izvanredne nastavnike fizičkog vaspitanja, koji se trude da deci od malih nogu usade ideju o važnosti bavljenja sportom, ali ima i onih koji ne rade svoj posao kako treba. Ideja našeg Ministarstva zdravlja - da se u škole jednog dana uvede zdravstveno vaspitanje, odlična je. Jer, naši mališani treba da nauče da razlikuju zdrav način života od nezdravog, pogotovo ako takve informacije ne dobijaju dovoljno kod kuće.

Ulje «mije» i spolja i iznutra

- Obišli smo i italijansku fabriku prirodne kozmetike, koja svoje proizvode za negu lica i tela bazira na maslinovom ulju. Stručnjaci su nam objasnili da ovakva kozmetika ima pozitivne rezultate zahvaljujući polifenolima i vitaminima, odnosno da sadrži antioksidanse koji štite kožu od starenja. Osim toga, kreme koje su pravljene na bazi maslinovog ulja, retko izazivaju pojavu alergijskih reakcija. Poznato je da Italijanke neguju kožu maslinovim uljem, dok stopala, na primer - sređuju tako što ih najpre urone u vrelu kupku od maslinovog ulja, a zatim urade piling morskom solju.

Odlično i za bebe

Nutricionisti sve više preporučuju da se kao glavna masnoća prilikom prvih bebi kašica dodaje - maslinovo ulje! Samo jedna kašičica, dodata gotovoj kašici od povrća, zahvaljujući masnim kiselinama potpomaže razvoj mozga i očiju kod bebe. Italijani čak proizvode posebno maslinovo ulje namenjeno ishrani male dece, od probranih plodova masline i obogaćeno vitaminom A, D, E i B6.

Ana R. Milovanović