Izvor: Novosti.rs


Srbija do kraja ove godine, prema saznanjima "Novosti", ipak, neće dobiti prvu javnu banku matičnih ćelija, kao što je bilo najavljeno. A, oni koji žele da iz pupčane vrpce ostave lek za budućnost, zasad to mogu da urade u pet privatnih stranih banaka koje su kod nas otvorile predstavništva, i u jednoj porodičnoj banci pri Institutu za majku i dete "Dr Vukan Čupić".

Stranim bankama, kod kojih obrada i 20 godina čuvanja ćelija košta oko 1.800 evra, povereno je više od 2.500 uzoraka, dok je u Institutu za majku i dete dosad prikupljeno i obrađeno oko 50 uzoraka.

- Za projekat javne banke matičnih ćelija ove godine je iz budžeta obezbeđeno 39 miliona dinara, od kojih je 35 namenjeno za gradnju banke, a četiri miliona za ostale aktivnosti - rečeno je "Novostima" u Ministarstvu zdravlja. -

To, međutim, nije dovoljno, pa je NIP svu dokumentaciju prosledio Evropskoj investicionoj banci, i do kraja meseca očekujemo odgovor da li ćemo dobiti kredit za ovaj projekat.
Razlika između privatnih i javnih banaka ćelija je ta što se prve ćelije ostavljaju za potrebe donora i eventualno članova njegove porodice, dok se iz javnih banaka ćelije daju onima kojima su potrebne. I davanje ćelija u javnu banku je besplatno.