Česta je pojava da se tokom trudnoće krvni pritisak menja. On može da bude viši ili niži nego što je uobičajeno. Vrlo je važno da trudnice redovno mere pritisak kao i da kontrolišu nivo belančevina u mokraći, kako bi se na vreme otkrilo da li postoji rizik od pojave preeklampsije

Krvni pritisak nije stalan, može da se promeni u bilom kom trenutku, i to u zavisnosti od položaja tela, ritma disanja, fizičke kondicije, pod uticajem lekova, pa i od toga kako se hranite i šta pijete, čak i od doba dana - tako da je najniži tokom sna, a najviši u vreme buđenja. Ne može da se zanemari ni uticaj stresa, kome su svi izloženi, a naročito trudnice. Pritisak može da bude povišen ili snižen.

Zašto je toliko značajna kontrola pritiska tokom trudnoće?

Svaka trudnica mora redovno da kontroliše krvni pritisak, jer njegova promena može da dovede do manjih ili većih komplikacija. Ohrabrujuće je, što je jako dobro, da većina trudnica neće imati poteškoća sa krvnim pritiskom. Izvestan broj će imati povišen pritisak, ali i to su većinom umerene vrednosti. Kod manjeg broja će pritisak biti jako povišen, i može da naškodi kako majci, tako i nerođenom detetu. Kod pojedinih trudnica može da se razvije preeklampsija, koja može da bude veoma ozbiljna, pa čak i da ugrozi majku i bebu.

Visok krvni pritisak u trudnoći

Saznajte na koji način hipertenzija utiče na trudnoću i koje situacije mogu biti opasne po trudnicu i bebu.

Nizak krvni pritisak u trudnoći

U trudnoći se, pod uticajem hormona, krvni sudovi šire, i kod mnogih žena dolazi do sniženja krvnog pritiska.